Jaka dieta jest zalecana w chorobach tarczycy?
Jak wykazuje wiele badań, odpowiednia dieta odgrywa znaczącą rolę przy chorobach tarczycy (m.in. podczas leczenia nowotworu). Prawidłowe odżywianie się to czynnik, który pozytywnie wpływa na efektywność terapii przy niedoczynności, nadczynności i Hashimoto, a także innych schorzeń tego gruczołu. Co można, a czego nie powinno się jeść, mając chorą tarczycę?
Chorobę, w której tarczyca produkuje zbyt małą ilość hormonów, nazywa się niedoczynnością. Analogicznie – nadczynność to odwrotna sytuacja, tj. stan nadmiaru, z kolei Hashimoto jest określane jako przewlekły, limfocytowy stan zapalny narządu. Układ odpornościowy atakuje tutaj gruczoł, prowadząc do jego stopniowego wyniszczenia. Zarówno leczenie opisywanych schorzeń, jak i terapia nowotworu tarczycy obejmuje ograniczenie niektórych produktów oraz składników pokarmowych. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, rozpoczynając kurację?
Dieta w leczeniu nowotworu, niedoczynności tarczycy i Hashimoto
W terapii wymienionych zaburzeń narzuca się różne ograniczenia i zalecenia dietetyczne. Jeśli chodzi o leczenie nowotworu – powinno się jeść produkty bogate we wspomniany pierwiastek, ponieważ wspiera terapię i produkcję hormonów w gruczole (wyjątek stanowią sytuacje, kiedy stosuje się np. jego radioizotop albo nadmiar doprowadził do choroby). W każdej diecie nastawionej na poprawienie pracy takiego narządu dużą rolę odgrywa również rezygnacja z fast foodów oraz słodkich napojów.
Podczas terapii nowotworu tarczycypowinno się ograniczyć też spożywanie silnie przetworzonego, tłustego mięsa, które może wpływać na gospodarkę hormonalną organizmu. W przypadku niedoczynności narządu stosuje się zasady racjonalnego żywienia z naciskiem na pewne mikroskładniki, takie jak jod i żelazo. Hashimoto wymaga dość podobnego traktowania, jednak powinno się zwrócić uwagę na obecność substancji przeciwzapalnych w diecie (np. kwasów tłuszczowych omega-3).
Dieta w terapii nadczynności tarczycy
Nadmiar hormonów w gruczole skutkuje szybszym metabolizmem, a co za tym idzie – utratą masy ciała. Aby prawidłowo zadbać o swój organizm, należy więc dostarczyć mu więcej energii (podaż wzrasta tutaj nawet o 15-20%). Powinno się także zwiększyć ilość białka do około 110-130 g na dobę. Warto zatroszczyć się również o odpowiednią ilość witamin oraz minerałów w diecie, a w szczególności wapnia i wit. B1. Jeśli chodzi o przeciwwskazania, nie należy spożywać za dużo tłuszczy i kofeiny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana