Jak zbudowane są dachowe bagażniki rowerowe?
Przewożenie rowerów na dachu samochodu to jedno z najwygodniejszych rozwiązań dla kierowcy. Przede wszystkim nie ogranicza widoczności osoby prowadzącej samochód. Ponadto pozwala także na bezpieczne zamontowanie nawet do czterech jednośladów. Jak dopasować właściwy bagażnik rowerowy? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Poznaj najważniejsze informacje na ten temat.
Czym jest dachowy bagażnik rowerowy?
Przewożenie rowerów na dachu samochodu jest wygodne, jednak wymaga doposażenia pojazdu w kilka istotnych elementów. Konieczne jest posiadanie:
- bagażnika bazowego – czyli belek zamontowanych fabrycznie przez producenta na samochodzie,
- bagażnika rowerowego – najczęściej złożonego z belek poprzecznych oraz uchwytów, po jednym na każdy rower.
Obecnie produkowane i dostępne na rynku bagażniki rowerowe dzieli się na trzy kategorie. Firmy, które oferują takie wyposażenie, jak np. LUXBOX s.c., wskazują, że najważniejsza różnica między nimi polega na sposobie mocowania roweru do bagażnika. Warto również zwrócić uwagę na jednoślad będzie przewożony na dachu. Zazwyczaj wygodniej jest dopasować sprzęt do roweru.
Jak i z czego wykonuje się bagażniki rowerowe?
Wyposażenie samochodu w bagażnik dachowy jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych osób, które często podróżują i zabierają ze sobą swój sprzęt. Zazwyczaj na przewiezienie rowerów nie ma miejsca wewnątrz auta. Zdarzają się jednak kierowcy, którzy obawiają się montażu dodatkowych elementów. Warto natomiast zaznaczyć, że sam bagażnik dachowy nie należy do skomplikowanych konstrukcji, jest prosty, a przy tym bardzo wytrzymały.
Wyposażenie tego typu wyróżnia się przede wszystkim zestawem belek określanych jako główne. Do tego dochodzą cztery stopy, przy pomocy których możliwe jest połączenie belki z dachem. Producenci bagażników dachowych dla rowerów często dodają do swoich zestawów specjalny kit, który umożliwia precyzyjne osadzenie każdego z elementów.
Zależnie od producenta, poszczególne części konstrukcji mogą być wykonane z różnych materiałów. W tym celu najczęściej wykorzystuje się stal ocynkowaną, ale także aluminium, które jest zdecydowanie lżejsze. Popularne konstrukcje stalowe zazwyczaj mają dodatkową osłonę wykonaną z tworzywa. Profil belek podstawowych może mieć przekrój kwadratowy lub okrągły. Stal jako element wykończenia jest polecana w tym przypadku głównie ze względu na swoją sztywność i opory, jakie stawia porywom wiatru. Dzięki temu przewożone na dachu rowery są stabilniejsze, a więc nie stwarzają żadnego zagrożenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana