Jak zarejestrować samochód zabytkowy?
Każdy, kto kupuje lub sprzedaje zabytkowy pojazd musi znać jego wartość. W przypadku oldtimerów na ostateczną cenę ma wpływ nie tylko marka i stan techniczny. Stare samochody to coś więcej, to część historii motoryzacji i nierzadko wielki sentyment. Fachowy rzeczoznawca jest potrzebny nie tylko do oszacowania wartości, ale także do rejestracji pojazdu. Jak się rejestruje oldtimery?
Kiedy samochód staje się zabytkiem?
Zgodnie z przepisami każdy pojazd starszy niż 25 lat staje się zabytkiem. Drugim warunkiem jest zaprzestanie produkcji konkretnego modelu, co najmniej 15 lat wstecz. Powyższe zasady obowiązują w przypadku samochodów i motocykli, które produkowano seryjnie. Nieco inaczej wygląda rejestracja samochodu jako zabytkowy w przypadku pojazdów unikalnych. To na przykład auta skonstruowane jako pojedyncze egzemplarze. Możliwe jest wówczas szybsze uznanie ich za zabytek.
Za zaakceptowanie pojazdu jako zabytkowy odpowiada konserwator zabytków, oraz, w sposób pośredni, rzeczoznawca. To ta osoba wnioskuje o wpis do rejestru oraz sporządza dokument przedstawiający historię samochodu. Taki opis, noszący nazwę „Białej karty” składa się w siedzibie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Oprócz tego przedłożyć należy wypełniony wniosek o wpisanie do ewidencji pojazdów.
Skąd rzeczoznawca wie, że pojazd jest oryginalny?
Wycena zabytkowego pojazdu jest tym trudniejsza, im bardziej unikalny jest dany egzemplarz. Wymaga fachowej wiedzy, a często także posługiwania się niedostępną literaturą. Problematyczne jest ustalenie autentyczności całego pojazdu i jego układów. Nie mają zastosowania zasady wykorzystywane powszechnie w muzealnictwie.
Rzeczoznawca sprawdza zgodność z oryginałem. W tym celu musi mieć dostęp do specyfikacji, co może być bardzo trudne. Jeśli części lub podzespoły nie są oryginalne, ocenia się ich zgodność z danym okresem historycznym i myślą techniczną z tego okresu. Rzeczoznawcy na całym świecie bazują na Międzynarodowym Kodeksie Technicznym FIVA, co gwarantuje spójność opinii.
Jakie są zalety zarejestrowania samochodu jako zabytek?
Auto zabytkowe to prestiż, ale także szereg praktycznych korzyści. Jedną z nich jest fakt, że wystarczy zrobić jeden przegląd techniczny przed rejestracją. Sama rejestracja nie tylko jest stosunkowo prosta. Jest również bezterminowa, o czym wspominają osoby korzystające z usług rzeczoznawców z Instytutu Techniki Motoryzacyjnej. Ponadto właściciele zabytków mogą liczyć na wsparcie i dopłaty potrzebne na konserwacje. Warto wiedzieć, że wielu ubezpieczycieli ma specjalne, korzystne stawki dla oldtimerów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana