Jak zaprojektować idealny basen hotelowy?
Basen hotelowy to inwestycja nastawiona na przyciągnięcie większej liczby gości. Podczas tworzenia projektu idealnego basenu należy wziąć pod uwagę wiele czynników – tak, aby basen był nie tylko atrakcyjny dla gości, ale również opłacalny. Konieczne jest wkomponowanie basenu w styl obiektu hotelowego, a także wzięcie pod uwagę rozwiązań technologicznych, które zaoferują bezproblemową eksploatację.
Coraz więcej osób decydujących się na wakacyjny wyjazd sprawdza, czy wybrany przez nich hotel może pochwalić się posiadaniem własnego basenu. Pogoda niestety nie zawsze sprzyja, a gościom zależy na spokojnym wypoczynku – jeśli nie na plaży to nad brzegiem pływalni. Z tego względu basen hotelowy to doskonała inwestycja podnosząca prestiż obiektu i wyróżniająca miejsce noclegowe na tle konkurencji. Jednak aby basen był funkcjonalny, estetyczny, a do tego prosty w eksploatacji oraz serwisowaniu konieczne jest zaprojektowanie go zgodnie z najwyższymi standardami – tylko wówczas będzie spełniał swoją funkcję i zachęcał gości do przyjazdu.
Wstępne oszacowanie budżetu oraz określenie projektu
Osoba, która nie jest profesjonalistą w dziedzinie budowy basenów z pewnością nie oceni, które rozwiązanie będzie najlepsze. Warto jednak zapoznać się wcześniej z możliwościami, które możemy wziąć pod uwagę. Pozwoli to zarówno na dokładniejsze oszacowanie kosztów, które w związku z budową poniesiemy, jak i określenie wstępnego projektu. Ciężko bowiem wyobrazić sobie idealny basen hotelowy bez inspiracji i znajomości technologii, które są stosowane.
Wiedza, chociażby podstawowa, na temat możliwych rozwiązań i technologii pozwoli na wspólne wypracowanie rozwiązań zadowalających zarówno właściciela obiektu, jak i możliwych do zrealizowania przez wykonawcę – mówi specjalista z firmy Florexpol, zajmującej się projektowaniem oraz budową basenów komercyjnych i prywatnych – Wizja basenu i jego wkomponowanie w obiekt pozwoli na dokładniejszą realizację. Na komfort korzystania wpływa jednak nie tylko ogólna estetyka, ale przede wszystkim zastosowane technologie. Oczywiście inwestor nie musi znać się na nich dokładnie – od tego jest doświadczony technik basenowy, który pomoże dobrać najlepsze rozwiązania. Dobrze jest jednak wiedzieć, czym poszczególne możliwości się różnią, aby ostateczny efekt był dokładnie taki, jak sobie wyobrażaliśmy.
Dopasowanie pod potencjalnych gości
Projektując hotelowy basen warto zastanowić się, do jakiej grupy potencjalnych gości chcemy skierować swoją ofertę. Może to być bowiem basen dostosowany do najmłodszych – z płytkimi brodzikami i licznymi atrakcjami wodnymi, na przykład zjeżdżalniami. Hotel z wodnym placem zabaw to doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi. Inną możliwością jest stworzenie strefy rehabilitacyjnej, wyposażonej w wanny z hydromasażem. Jest to rozwiązanie korzystne zwłaszcza dla hoteli, które znajdują się w miejscowościach uzdrowiskowych – z powodu siedzącego trybu życia i starzenia się społeczeństwa coraz więcej osób szuka miejsc, w których może nie tylko wypocząć, ale również skorzystać z form łagodnej aktywności i rehabilitacji. Na terenie hotelowego basenu mogą odbywać się również zajęcia sportowe i rekreacyjne, co docenią zwłaszcza osoby aktywne. W tym przypadku lepszy będzie basen sportowy, umożliwiający zarówno rekreacyjne pływanie, jak i bardziej wymagające treningi.
Zaplanowanie miejsca
To, jaki basen wybierzemy jest również zależne od powierzchni, którą możemy przeznaczyć na basen. Najlepiej, jeśli będzie to basen kryty, z którego będzie można korzystać przez cały rok. Natomiast mniejszy basen zewnętrzny z pewnością przyciągnie gości w sezonie letnim – zwłaszcza w sytuacji, kiedy w pobliżu nie znajduje się żaden naturalny zbiornik wodny, z którego można skorzystać lub kiedy basen będzie znajdował się w nietypowym miejscu, na przykład na dachu obiektu. Warto więc podczas projektowania wziąć pod uwagę również te kwestie – to, ile miejsca możemy przeznaczyć na basen oraz gdzie możemy go umiejscowić: pod dachem czy na zewnątrz. Jego wielkość i rodzaj zadaszenia będą miały wpływ również na ostateczny koszt.
Wybór wykonawcy
Jeżeli mamy wstępną wizję, oszacowany budżet oraz mniej więcej wiemy, jakie rodzaje technologii uzdatniania wody oraz wentylacji i osuszania będą najodpowiedniejsze czas przejść do poszukania wykonawcy. Jest to równie ważny etap projektowania idealnego basenu hotelowego – warto znaleźć firmę doświadczoną w budowie tego typu obiektów, która zrozumie oraz zrealizuje nasze potrzeby najlepiej jak to możliwe. Basen nie może wyglądać dobrze tylko na papierze. Ważne jest dokładne ustalenie wszystkich kosztów oraz szczegółowe określenie planu i zastosowanych technologii, aby w trakcie budowy nic nas nie zaskoczyło. Basen hotelowy to inwestycja na lata, która powinna się zwrócić w postaci zwiększonej liczby gości – dlatego projektowanie basenu warto zaplanować od A do Z, z pomocą doświadczonej firmy projektującej oraz budującej baseny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana