Jak zadbać o odpowiednią wentylację w hali przemysłowej?
Przy projektowaniu wentylacji w hali przemysłowej trzeba pamiętać o wielu aspektach. Prawidłowa wentylacja to przede wszystkim inwestycja w zdrowie pracowników i w sprzyjające warunki do pracy maszyn. Odpowiednia atmosfera to nie tylko komfort dla ludzi i urządzeń, ale też zminimalizowanie możliwości wystąpienia pożarów czy wybuchów. Jak o to odpowiednio zadbać?
Jakie są cechy wentylacji przemysłowej?
Hale przemysłowe mają swój specjalny charakter. Nie można ich porównać z wielkimi pomieszczeniami magazynowymi, gdzie są składowane towary. W hali produkcyjnej maszyny emitują wysoką temperaturę, a w powietrzu unoszą się opary lub zanieczyszczenia powstałe w procesie produkcji. Przy tym wszystkim obecna jest również załoga, która narażona jest na wszystkie te szkodliwe czynniki.
Jedną z najważniejszych cech wentylacji przemysłowej jest prawidłowy kierunek nawiewu czystego powietrza. Powinien on być w pierwszej kolejności skierowany do pomieszczeń o lepszych warunkach, a później do tych, gdzie atmosfera jest zanieczyszczona w większym stopniu. Tam też powinien być zapoczątkowany wywiew. Tam, gdzie ma miejsce zanieczyszczenie pyłowe, powinno się stosować dodatkowo ruchome ssawki.
Przy projektowaniu systemu wentylacyjnego należy wziąć pod uwagę kubaturę obiektu, jego przeznaczenie, wewnętrzną infrastrukturę, a także właściwy dla pomieszczenia mikroklimat. Tylko wtedy firma taka, jak Klima-Premium, która zajmuje się projektowaniem i zakładaniem systemów wentylacyjnych, może dopasować urządzenia o optymalnej mocy. Dobrze działająca wentylacja rozprawi się z cząstkami materiałów takich, jak cząstki stałe plastiku, metalu i drewna, które nie dosyć, że tworzą zagrożenie pożarowe, to przede wszystkim są szkodliwe dla zdrowia.
Kiedy wiadomo, że wentylacja nie działa dobrze?
Są pewne oznaki świadczące, że system wentylacyjny w hali przemysłowej nie działa prawidłowo. Przede wszystkim jest to kurz osiadający wszędzie i występujący w większej niż zwykle ilości. Wskazówką do przeprowadzenia przeglądu instalacji są również skargi pracowników dotyczące występowania duszności, częstszych katarów i infekcji układu oddechowego, a także oznak alergii.
Negatywne skutki nieprawidłowego działania wentylacji mogą być nie do oszacowania, ponieważ ich występowanie jest zazwyczaj rozciągnięte w czasie. U pracowników może pogorszyć się efektywność i stan zdrowia. Od razu nie musi być to zauważalne, ale w dłuższej perspektywie może się to przekładać na wzrost niedyspozycji zawodowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana