Jak zadbać o komfort osoby leżącej?
![Jak zadbać o komfort osoby leżącej? Jak zadbać o komfort osoby leżącej?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-137337-jak-zadbac-o-komfort-osoby-lezacej.jpg)
Choroba, tymczasowa lub przewlekła, która przykuwa osobę chorą do łóżka, stanowi wyzwanie dla opiekuna. Niezbędne jest zapewnienie osobie leżącej komfortowych warunków, które zagwarantują wygodę, a jednocześnie zapobiegną powstawaniu odparzeń i odleżyn. Pomóc mogą w tym specjalistyczne akcesoria i sprzęt medyczny oraz wiedza na temat pielęgnacji osoby leżącej.
Łóżko i materac przeciwodleżynowy
W przypadku osób długotrwale leżących ważne jest, aby nie dopuścić do powstania odleżyn. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu materacy przeciwodleżynowych. Zmiennociśnieniowy materac komorowy stosowany w profilaktyce oraz leczeniu odleżyn, zagwarantuje osobie chorej poczucie komfortu. Dobrze jest położyć materac na wygodnym łóżku pielęgnacyjnym, najlepiej sterowanym elektrycznie, dostępnym m.in. w ofercie sklepu ortopedycznego i rehabilitacyjnego Orto-Tech z Warszawy. Dzięki temu zarówno samemu choremu, jak i opiekunowi będzie znacznie łatwiej uzyskać wygodną pozycję. Jeżeli chory może poruszać się w ograniczonym zakresie, specjalne łóżko ułatwi jednocześnie schodzenie i wchodzenie. W tej sytuacji dobrze jest wyposażyć się także w wózek inwalidzki lub balkonik, który ułatwi przemieszczanie.
W szczególny sposób zadbaj o higienę
Jeżeli jest taka możliwość, osobę chorą dobrze jest przewieźć na wózku pod prysznic. W utrzymaniu wygodnej pozycji podczas kąpieli pomogą ławeczki i stołki kąpielowe. Kiedy jednak nie ma takiej możliwości, wszelkie czynności higieniczne należy wykonywać w łóżku. Ze względu na ryzyko powstania podrażnień, toaletę osoby leżącej należy wykonywać nawet dwa razy dziennie. Zamiast gąbek lepiej jest użyć jednorazowych myjek, które są znacznie bardziej higieniczne. Po umyciu miejsca szczególnie narażone na podrażnienia smaruje się tłustym kremem lub maścią. Odleżyny, jeśli się pojawiły, należy natomiast smarować specjalnymi maściami, które przyspieszają gojenie.
Komfort psychiczny osoby leżącej
Nie mniej ważny, co komfort fizyczny, jest komfort psychiczny osoby leżącej. Najlepiej, jeśli będzie ona miała swój oddzielny pokój. Nie należy jednak zapominać, że tym bardziej w chorobie bliski potrzebuje obecności innych osób. Dobrze jest zachęcać chorego lub pomagać mu w wykonywaniu prostych ćwiczeń fizycznych – dzięki temu poprawi się nie tylko sprawność, ale również samopoczucie. Jeżeli chory potrafi wykonać niektóre czynności samodzielnie, dobrze jest mu na to pozwolić, nie zaś go wyręczać. To sprawi, że poczuje się dowartościowany i nie będzie czuł się całkowicie zależny od innych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Uzależnienia - leczenie
Beata Rostkowska-Nadolska dr n. med. Gabinet Leczenia Uzależnień, Wszywanie Esperalu
woj. dolnośląskie51-637 Wrocław, Michałowskiego 9
-
Lekarze - rentgenowskie pracownie
Profim Mariusz Filar
woj. pomorskie80-243 Gdańsk, Dmowskiego 3 lok. 1
-
Lekarze - stomatolodzy
Centrum Stomatologiczne Stomatika Katarzyna Grossman
woj. mazowieckie05-807 Podkowa Leśna, Słowicza 1G
-
Dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja
Impala Sp. z o.o.
woj. dolnośląskie55-330 Miękinia, Wiosenna 5