Jak zabezpieczyć ogrodzenie prywatnej posesji?
Ogrodzenie domu jednorodzinnego czy niewielkiego budynku wielorodzinnego jest pierwszą barierą jaką musi pokonać potencjalny intruz. Odpowiednie zabezpieczenie ogrodzenia znacznie utrudni mu to zadanie. Co więcej istnieją rozwiązania alarmowe, które poinformują domowników o próbie pokonania ogrodzenia. Wbrew powszechnej opinii systemy takie nie muszą być wcale kosztowne. Nawet produkty w przystępnych cenach doskonale poradzą sobie z takim zadaniem.
Cechy dobrego ogrodzenia
Systemy alarmowe montowane w domach prywatnych powoli stają się standardem. Pozwalają one na skuteczną ochronę samego budynku. Jednak zapewnienie bezpieczeństwa domownikom i mieniu powinno rozpocząć się od ogrodzenia posesji, ponieważ to ono stanowi pierwszą przeszkodę dla ewentualnego intruza. Budowa solidnego i trudnego do sforsowania ogrodzenia może również zniechęcić potencjalnych włamywaczy. Porządne ogrodzenie musi spełniać kilka warunków. Po pierwsze powinno być wykonane z wytrzymałych materiałów, które trudno będzie zniszczyć. Tradycyjna siatka raczej nie sprosta temu zadaniu. Jeśli jednak zdecydujemy się na zastosowanie siatki to najlepiej wybrać model wykonany z drutu o grubszym przekroju i mniejszych oczkach. Kolejną kwestią jest wysokość ogrodzenia. Według specjalistów optymalna jego wysokość powinna wynosić od 180 do 250 cm. Skutecznym i prostym rozwiązaniem jest wzmocnienie ogrodzenia poprzez zastosowanie zabezpieczeń mechanicznych. Doskonałym tego przykładem jest system ogrodzeń ostrzowych. Pozwala on dodatkowo wzmocnić konstrukcję ogrodzenia utrudniając jego pokonanie przez intruzów. Wielką zaletą tego rozwiązania jest łatwość i szybkość montażu. Dzięki temu może być on stosowany również w ogrodzeniach mobilnych.
Rodzaje zabezpieczeń ogrodzeń
Prócz opisanego już mechanicznego sposobu wzmocnienia ogrodzeń istnieją także systemy elektroniczne wykrywające próbę przedostania się na posesję. Występują one w wielu wariantach różniących się od siebie sposobem montażu, wykorzystywaną technologią czy zasięgiem. Do najbardziej popularnych układów tego typu można zaliczyć napłotowe systemy ochrony obwodowej. Charakteryzują się one wysoką skutecznością, dużą odpornością na wszelkie warunki atmosferyczne od zmiennych temperatur zaczynając, a na zjawiskach w postaci śniegu, deszczu czy gradu kończąc. Ich dodatkowym atutem jest możliwość objęcia ochroną długich odcinków ogrodzenia. Prócz czujek napłotowych na rynku są dostępne również systemy ochrony obwodowej zakopywane tuż przy ogrodzeniu. Dzięki temu, że czujki ukryte są pod powierzchnią ziemi system taki jest całkowicie niewykrywalny dla osób postronnych i ewentualnych włamywaczy, co znacznie zwiększa jego skuteczność.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana