Jak wyznaczyć głębokość podczas wiercenia studni głębinowej?
Wiele osób decyduje się na studnię głębinową na własnej działce, nawet jeśli w pobliżu przebiega wodociąg, ponieważ pozwala to na spore oszczędności. Wciąż stosunkowo często decydujemy się na tradycyjne studnie kopane, jednak zdecydowanie coraz chętniej wybieramy wiercone studnie głębinowe. W jaki sposób znaleźć miejsce, gdzie najlepiej zaprojektować przydomową studnię i jak sprawdzić głębokość, na jakiej znajduje się woda? Jak zbudowana jest studnia głębinowa?
Lokalizacja studni głębinowej
Przydomowe studnie głębinowe, czyli studnie wiercone, mają zazwyczaj głębokość kilkunastu metrów. W jaki sposób ustala się, gdzie wykonać odwiert? Zawsze musimy wziąć pod uwagę obowiązujące w Polsce przepisy, które wskazują na zachowanie odpowiedniej odległości studni od granicy nieruchomości, osi przydrożnego rowu przy działce, od budynków inwentarskich, drenażu rozsączającego ścieki do gruntu, a nawet drzew o rozbudowanych systemach korzeniowych, czy nieutwardzonych wybiegów dla hodowlanych zwierząt i drenażu rozsączającego nieoczyszczone ścieki biologiczne. Tylko jak sprawdzić, czy w danym miejscu warto podejmować się wiercenia studni, to znaczy czy znajduje się tam woda na odpowiadającej nam głębokości? Wstępne rozpoznanie najlepiej przeprowadzić wśród sąsiadów. Może brzmieć to jako banalna wskazówka, jednak jak mówią nam specjaliści z Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych „Żyrardów”, często zapominamy o najprostszych rozwiązaniach. Jeśli rozpoznanie nam nie pomoże, konieczne będzie zajrzenie do odpowiedniej dokumentacji, map hydrogeologicznych. Sposobem na sprawdzenie, na jakiej głębokości rzeczywiście znajdują się wody, które spełniają nasze oczekiwania, jest wykonanie wiercenia rozpoznawczego.
Konstrukcja studni głębinowej
No dobrze, a jak wygląda konstrukcja studni głębinowej? Najczęściej budowane studnie głębinowe to studnie filtrowe, które składają się z kolumny okładzinowych rur i kolumny filtrowej. Zadaniem okładziny jest oczywiście zabezpieczenie ścian otworu. Kolumna filtrowa składa się z czynnej części filtra, części nadfiltrowej i podfiltrowej. Rura nadfiltrowa to nieperforowana rura wiertnicza z zamocowanymi prowadnikami, które łączą czynną część filtra z powierzchnią terenu. Rura podfiltrowa pełni rolę osadnika drobnych cząsteczek skał, które mogłyby się dostać do filtra w czasie pompowania. Czynna część filtra dobierana jest w zależności od warunków gruntowych, na przykład w warunkach występowania skał piaskowcowo-łupkowych czynna część filtra może być filtrem szkieletowym, siatkowym lub obsybkowym. Mówiąc językiem fachowców: filtr studni głębinowej dobierany jest odpowiednio do litologii warstwy wodonośnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana