Jak wytrenować pamięć u dziecka?
Rozważania na temat tego, w jaki sposób wytrenować pamięć u dziecka należy rozpocząć od tego, czym tak naprawdę jest koncentracja. To nic innego jak zdolność mózgu do skupiania uwagi na tym co jest w danym momencie ważne. Opisywana umiejętność rozwija się w miarę dojrzewania układu nerwowego. Poznaj techniki, które przyczynią się do poprawy pamięci u najmłodszych.
Czym jest pamięć?
Pamięć pozwala na rejestrowanie, magazynowanie oraz wykorzystywanie różnego rodzaju informacji, wrażeń oraz uczuć. Dzięki niej możemy grupować docierające do nas sygnały, obserwować i poznawać świat, a także uczyć się smaków i zapachów. Gdyby człowiek nie był zdolny do zapamiętywania, nie mógłby prawidłowo funkcjonować. Jeśli chodzi o dzieci, sprawa przybiera nieco inny obrót, bowiem stale działają na nie zupełnie nowe bodźce. Codziennie odkrywają rzeczy, które je fascynują oraz intrygują.
Strukturą mózgu, która odpowiada za procesy pamięciowe jest hipokamp. Jego funkcją jest przenoszenie informacji do tzw. pamięci długotrwałej, co sprawia, że wiele z nich pozostaje w naszych głowach przez wiele lat. Sprawność procesu zapamiętywania bezpośrednio wpływa na zdolność przetwarzania bodźców, a także przyczynia się do zwiększania możliwości intelektualnych oraz rozwoju inteligencji.
Ćwiczenia na poprawę pamięci u dzieci
Istnieje wiele rodzajów treningu pamięci u dziecka. Zwykle są one połączone z nauką szybkiego czytania, która usprawnia umiejętność koncentracji. W trakcie ćwiczeń maluch zapamiętuje nowe słówka, pojęcia oraz definicje, a także mimowolnie uczy się sposobów przyswajania wiedzy. Techniką, która pozwala kształtować pamięć jest czytanie książek już od najmłodszych lat. Bardzo często bajkowa historia pochłania uwagę dziecka do tego stopnia, że nie zwraca uwagi na nic innego. Koncentrację malucha można poprawić również poprzez wymyślanie ciekawych historii i zachęcanie go do wspólnego kreowania przygód wyimaginowanych bohaterów.
Starsze dzieci można zapisać na specjalnie opracowane treningi pamięciowe, oferowane przez liczne placówki. Jak wyjaśnia pracownik firmy Twoja Akademia:
Dzieci kształtują pamięć już od najmłodszych lat. Zadaniem rodziców jest motywowanie ich do nauki poprzez zabawę. W ten sposób łatwo pobudzić kreatywność, która rodzi inteligencję. Jest to powodem, dla którego warto poznać techniki pozwalające posiąść umiejętność pełnego skupienia uwagi.
Nauka koncentracji powinna obejmować także ćwiczenia sensoryczne angażujące zmysły. Wystarczy, że pokażemy dziecku różne dźwięki bądź kolory, które będzie musiało rozpoznać oraz nazwać. Wśród zabaw stymulujących mózg wymienia się również tak proste zajęcia jak lepienie figurek z plasteliny, ciasta czy masy solnej. Wszystkie te działania wymuszają współpracę pomiędzy obiema półkulami mózgowymi, co pozwala tworzyć zupełnie nowe połączenia nerwowe usprawniające pamięć i koncentrację.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana