Jak wykonywane są pomiary drgań budynków?
Prace budowlane wymagają szeregu testów, by realizacja zadań mogła przebiegać z zachowaniem wszystkich środków ostrożności. Aby formalności zostały spełnione, a bezpieczeństwo zagwarantowane, konieczne są pomiary drgań budynku. Dzięki nim określisz stopień narażenia obiektu na drgania i wibracje. Tym samym stwierdzisz, czy dalsza praca może odbywać się przy użyciu ciężkiego osprzętu, jak na przykład różnego rodzaju młotów.
Pomiary drgań budynków - procedura
Drgania oddziałujące na budynki mieszkalne powstają zazwyczaj przez podłoże. Jest to związane z ciągłym ruchem ulicznym czy pracą maszyn w pobliżu. Podczas nasilenia i długiego trwania drgań może pojawić się zagrożenie dla osób przebywających blisko tego miejsca. W takim wypadku trzeba sprawdzić ich częstotliwość i postarać się o stłumienie wibracji, o ile to możliwe. Pomiary drgań są wykonywane zgodnie z normami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Jak dokładnie wygląda taka procedura?
Żeby otrzymać trafne wyniki, potrzebny jest zaawansowany technologicznie sprzęt, który mają takie firmy jak np. Ekolab. Aby rzetelnie określić narażenie człowieka na stanowisku pracy na drgania, należy dokonać szereg pomiarów zgodnych z normami PN-EN ISO 5349-1:2004 i PN-EN ISO 5349-2:2004+A1:2015-11 oraz dla drgań ogólnych PN-EN 14253:2011. Do wykonania precyzyjnego badania używa się specjalistycznego sprzętu, takiego jak np. kalibrator drgań SV111 i SVAN 948,106. Pomiar polega na określeniu ekspozycji na drgania o sprecyzowanym zakresie częstotliwości w trzech prostopadłych kierunkach. Istotne jest również obliczenie równoważnej energetycznej dla całego dnia pracy na konkretnym stanowisku.
Istotność pomiaru drgań budynków
Rozpoczynając budowę, musisz mieć na uwadze, że późniejsze drgania mają zły wpływ nie tylko na budynek, ale także na osoby pracujące przy obiekcie. Dlatego ważne jest, aby eliminację drgań zacząć od źródła. Wibracjom warto zapobiegać już na początku projektu budowlanego. Należy sprawdzić oddziaływanie pobliskich dróg miejskich na miejsce, w którym decydujesz się na budowę. Jeśli będzie taka potrzeba, zainwestuj w dobre fundamenty wyposażone w dylatacje. Ograniczają one przenoszenie się drgań przez grunt. Same pomiary drgań budynków ściśle opierają się na diagnostyce i analizie komputerowej. Specjalistyczne wykresy i odnotowane dane pomogą Ci określić stadium wibracji, w jakich znajduje się obiekt budowlany.
Upewnij się, że wyniki będą oparte o najnowsze innowacje technologiczne, to pozwoli na rzetelny odczyt intensywności wibracji. Zapoznaj się również z normami, które pomogą wyregulować drgania.
Firmy oferujące usługę pomiarową drgań najczęściej ogłaszają się na portalach budowlanych czy różnych forach internetowych. Możliwości zlecenia wykonania tego typu badania jest wiele. Pamiętaj jednak, aby zawsze wybierać doświadczone i sprawdzone firmy, które zagwarantują precyzyjne pomiary.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana