Jak wygląda uszczelnianie stawów?
Tworzenie własnego stawu wydaje się mniej wymagające niż jest w rzeczywistości. Jednak często już przed rozpoczęciem budowy staje się jasne, że trzeba pamiętać o bardzo wielu kwestiach. Jedną z nich jest uszczelnianie stawu. Można to zrobić na kilka sposobów, ale za najlepsze uznawane jest użycie folii PVC. Dlaczego tak jest? I po co właściwie uszczelniać stawy?
Znaczenie uszczelniania stawów
Dna oraz brzegi stawów uszczelnia się różnymi materiałami (z reguły folią PVC) po to, aby chronić je przed zużyciem. Grubość i elastyczność geomembran gwarantuje zabezpieczenie zbiornika wodnego.
Folia hydroizolacyjna nie jest z reguły podatna na wszelkie szkodliwe czynniki i uszkodzenia mechaniczne. Jest również odporna na działanie niskich temperatur, tak więc zbiornik przetrwa dzięki niej nawet bardzo surowe zimy – wyjaśnia pracownik firmy Fol-System.
Jej dodatkową zaletą jest to, że nie wpływa negatywnie na organizmy żyjące w stawie, czego nie można powiedzieć np. o betonie, który kiedyś również był używany do uszczelniania zbiorników wodnych. Montaż folii nie sprawia problemów, a jej cena jest atrakcyjna.
Jak zamontować folię do uszczelniania stawów?
Bardzo ważnymi etapami budowania stawów jest znalezienie odpowiedniego miejsca i stworzenie wystarczająco głębokiego wykopu. Po wykonaniu tych czynności z dna stawu trzeba usunąć kamienie i inne ostre elementy, które mogłyby uszkodzić folię. Następnie dno i brzegi wykopu wysypuje się piaskiem po to, aby dodatkowo zabezpieczyć geomembranę. Kolejną warstwą jest mata ochronna. Dopiero po jej zastosowaniu, na staw można wyłożyć folią. Ważne jest, aby zrobić to równomiernie i aby nie naruszać zbytnio poprzednio ułożonych warstw. Tak przygotowany zbiornik można wypełnić wodą.
O czym warto pamiętać podczas budowy stawu?
Poza uszczelnianiem, warto pamiętać też o innych ważnych kwestiach. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na usytuowanie stawu. Zbyt bliskie sąsiedztwo drzew może być przyczyną uszkodzeń folii hydroizolacyjnej przez ich korzenie. Poza tym, staw powinien być w odpowiednim stopniu nasłoneczniony. Miejsce na zbiornik wodny powinno znajdować się na wypoziomowanym terenie. Kiedy uszczelnianie stawu jest już zakończone, a do środka została wlana woda, należy odczekać jeden dzień, aż geomembrana osiądzie pod ciężarem wody. Dopiero wtedy można przystąpić do aranżowania brzegu. Warto pamiętać o tym, że na początku woda będzie prawdopodobnie brudna i mętna, ale z czasem samoistnie się oczyści. Nie trzeba się więc martwić, a jedynie uzbroić się w cierpliwość.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana