Jak wygląda rok szkolny w USA?
USA to bardzo popularny kierunek, nie tylko wśród turystów, ale również uczniów. Wielu z nich marzy o tym, aby poznać kulturę amerykańską i obyć się z użytkowaniem języka angielskiego. Podczas roku szkolnego w USA młodzi ludzie przybliżają się do kultury kraju i zaczynają zupełnie inaczej myśleć. Najczęściej są oni pod wrażeniem tego amerykańskiego podejścia. Po roku spędzonym w USA wracają do Polski bardziej pewni siebie i dojrzali.
Program nauczania i rok szkolny w USA
Program nauczania w USA dużo bardziej skupia się na zajęciach praktycznych, warsztatach i case study niż na samej teorii. Wielu polskich uczniów jest zdania, że szkoła średnia w USA jest mniej stresująca, natomiast nauczyciele mniej wymagający. Na lekcjach bardzo wysoko ocenia się zaangażowanie uczniów i ich aktywność. System ocen opiera się na ocenie literowej, która to odpowiada liczbie uzyskanych punktów, tj. A+, A, B, C, D, F. Grade Points Average (GPA) oznacza średnią z uzyskanych ocen. Od uczniów oczekuje się utrzymywania średniej ocen na poziomie minimum C lub wyższym. Jeżeli mamy jakiekolwiek problemy z nauką, wówczas nauczyciele oferują pomoc w celu podciągnięcia ocen.
Rok szkolny w USA nie ma konkretnej daty rozpoczęcia i zakończenia, jednak uczniowie muszą być przygotowani na rozpoczęcie nauki w połowie sierpnia i zakończenie na koniec maja lub początek czerwca. Początek roku szkolnego to czas, w którym uczeń wraz z rodzicami i konsultantem wybierają wspólnie przedmioty, na które będzie on uczęszczał. USA ma system oświaty najbardziej zróżnicowany, zdecentralizowany, jak i dynamiczny. W trakcie trwania roku szkolnego w USA uczniowie mają prawo do dwóch przerw w nauce, tj. ferie oraz jedną dwutygodniową - na przełomie grudnia i stycznia, jak i tygodniową na wiosnę, czyli spring break. Bardzo ważne jest, aby nie opuszczać lekcji i wagarów, gdyż nieobecność na lekcji bez uzasadnionego powodu jest traktowana poważnie. W przypadku choroby należy poinformować szkołę. Harmonogram jest sprawą indywidualną szkoły, niemniej jednak charakterystyczne jest to, że lekcje zazwyczaj zaczynają i kończą się w tych samych lub bardzo podobnych godzinach, tj. między 8.00 a 9.00, do 15.00 – 16.00. Codziennie jest również 30-minutowa lub jednogodzinna przerwa na lunch.
Harmonogram dnia zależy głównie od przedmiotów, które w większości wybierane są przez uczniów. Wymagania ustalane są przez każdą szkołę indywidualnie. Uczniowie w każdym roku mają od 5 do ok. 7 przedmiotów, z których zajęcia odbywają się codziennie, reszta się zmienia zależnie od dnia.
Duży wybór zajęć dodatkowych
Nauka w amerykańskiej szkole nie może pominąć zajęć dodatkowych, które są bardzo ważnym elementem edukacji. Amerykańskie szkoły pragną przygotować swoich uczniów do życia pod względem akademickim, ale także wrażliwości na sztukę, rozwijanie kreatywności, oraz dbanie o zdrowie fizyczne
– dowiadujemy się w rozmowie ze specjalistą ze Stowarzyszenia „INTO Poland”, które specjalizuje się w programach wymiany dla uczniów szkół średnich.
W ofercie zajęć pozalekcyjnych dużą rolę odgrywa przede wszystkim sport, podczas którego uczniowie mają do wyboru wiele rodzajów aktywności. Jeżeli dany uczeń wykazuje się wyjątkowymi zdolnościami w danej dziedzinie, może się skupić na sporcie i nie wymaga się od niego, aż takiego zaangażowania, jak od innych. Oferty zajęć dodatkowych różnią się w zależności od szkoły, ale są to najczęściej sporty (koszykówka, siatkówka, pływanie, futbol amerykański, lekkoatletyka) oraz zajęcia artystyczne (teatr, taniec, śpiew, zespoły muzyczne, fotografia, dziennikarstwo, wolontariat itp.).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana