Jak wygląda egzamin na patent żeglarski i motorowodny?
Wiele osób marzy o wypłynięciu na szerokie wody i porzuceniu codziennych obowiązków przynajmniej na jakiś czas. Do prowadzenia niektórych jachtów trzeba mieć jednak odpowiedni patent. Aby go uzyskać konieczne jest zdanie egzaminu. Jak są przeprowadzane egzaminy tego typu? Przeczytaj tekst, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zdobyć patent żeglarski lub motorowodny.
Z czego składa się egzamin na patent żeglarski i motorowodny
Pływanie jachtami różnego typu wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Tylko w ten sposób można zapewnić bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i załodze. Na egzaminie sprawdza się zarówno wiedzę teoretyczną jak i praktyczną.
Mowa między innymi o wiedzy z zakresu przepisów prawa drogi wodnej, bezpieczeństwa, meteorologii, nawigacji, oznakowania dróg wodnych oraz o manewrach na żaglach lub na silniku. Osoba ubiegająca się o patent motorowodny lub żeglarski powinna też wiedzieć, jak zachować się w przypadku niewielkich usterek jachtu oraz co robić w sytuacji człowieka za burtą.
Część teoretyczna egzaminu składa się z testu zawierającego 75 pytań. Zalicza 65 popranie udzielonych odpowiedzi. Egzaminy na patenty morskie zawierają dodatkowo zadanie nawigacyjne, które należy rozwiązać. Patenty na wody śródlądowe można uzyskać już od 14 roku życia, o ile rodzice kandydata wyrażą na to zgodę. Do egzaminów na patenty morskie można podejść mając ukończone 18 lat. Aby zapisać się na dowolny egzamin należy złożyć odpowiedni wniosek oraz uiścić opłatę egzaminacyjną. Najprostszą drogą do zdania egzaminu jest uczestnictwo w szkoleniu żeglarskim lub motorowodnym. Oprócz przygotowania do egzaminu kursanci zyskują też umiejętności przydatne w późniejszej praktyce wodnej.
Czym różnią się od siebie poszczególne patenty?
W Polsce istnieją trzy podstawowe stopnie patentów żeglarskich i motorowodnych, a różnią się zakresem uprawnień. Różnice dotyczą głównie długości kadłuba prowadzonej jednostki.
Patenty żeglarskie to: Żeglarz Jachtowy, Jachtowy Sternik Morski, Kapitan Jachtowy.
Patent Żeglarza Jachtowego daje uprawnienia do prowadzenia jachtów żaglowych na wodach śródlądowych bez ograniczeń długości kadłuba i o dowolnej powierzchni żagli. Dodatkowo Żeglarz Jachtowy może pływać po morzu na jachtach o długości do 12 metrów, w porze dziennej, w odległości do 2 mil morskich od brzegu (na wodach morskich osłoniętych bez ograniczeń odległości od brzegu). Można zatem żeglować po całym Zalewie Szczecińskim, Zalewie Wiślanym lub zorganizować rejs z Gdańska do Helu).
Patent Jachtowego Sternika Morskiego uprawnia do prowadzenia jednostek żaglowych na morzu o długości kadłuba do 18 metrów o każdej porze dnia i nocy. Niema tutaj ograniczeń odległości od brzegu. Ten patent daje możliwość żeglowania po całym Bałtyku, Morzu Śródziemnym, a nawet po oceanach. Aby podejść do egzaminu na ten patent należy posiadać udokumentowany staż morski - minimum 200 godzin żeglugi w charakterze członka załogi.
Uprawnienia Kapitana Jachtowego pozwalają na prowadzenie jachtu o dowolnej długości kadłuba na dowolnym akwenie morskim. Znikają tutaj wszelkie limity. Jest uwieńczenie kariery żeglarskiej, najwyższy stopień w żeglarstwie rekreacyjnym.
Patent Kapitana Jachtowego potrzebny jest żeglarzom, którzy chcą prowadzić naprawdę duże jachty żaglowe - dłuższe niż 18 metrów. Co ciekawe nie ma egzaminów na ten stopień żeglarski. Patent otrzymuje się jedynie na podstawie wypływanego stażu w ilości 1200 godzin.
Patenty motorowodne to po kolei: Sternik Motorowodny, Motorowodny Sternik Morski, Kapitan Motorowodny.
Patenty motorowodne dają takie same uprawnienia jak odpowiadające im patenty żeglarskie. Dotyczą jednak jednostek napędzanych wyłącznie silnikiem.
Warto wybrać kurs żeglarski lub motorowodny organizowany przez profesjonalny ośrodek szkoleniowy, takie jak na przykład Szkoła Żeglarstwa Magellan. Ważne jest, aby podczas szkolenia i egzaminu być pod opieką specjalistów, którzy skorygują błędy i udzielą wskazówek dotyczących skutecznej i bezpiecznej żeglugi. Uzyskanie patentu daje poczucie niezależności, ponieważ można samodzielnie wyczarterować jacht i popłynąć w dowolnym kierunku czy to na śródlądziu, czy na morzu.
Aby rozpocząć przygodę z żeglarstwem lub motorowodniactwem nie trzeba być pełnoletnim. Pasją do sportów wodnych można zarazić swoje dzieci. Wspólne wyprawy mogą być świetnym sposobem na ciekawe spędzanie wolnego czasu z rodziną. Aby jednak były one udane, muszą być przede wszystkim bezpieczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana