Jak wygląda ceremonia pogrzebowa?
Ceremonia pogrzebowa to wyjątkowa chwila pożegnania zmarłego. Najbliżsi towarzyszą w ostatniej drodze, odprowadzając trumnę lub urnę z prochami na cmentarz. Niezależnie od tego, czy jest to pogrzeb katolicki czy świecki jest to moment podniosły i smutny jednocześnie. Ceremonie mogą różnić się od siebie w zależności rodzaju pochówku, mają jednak elementy wspólne.
Śmierć bliskiej osoby jest doświadczeniem trudnym. Ceremonia pogrzebowa to moment, w którym na zawsze żegnamy się z osobą zmarłą. Pogrzeb może przebiegać w różny sposób, w zależności od woli zmarłego oraz rodziny, a także sposobu pochówku.
Przebieg pogrzebu katolickiego
Katolicka ceremonia pogrzebowa składa się zazwyczaj z trzech części – mówi pracownik zakładu pogrzebowego Drzewiarz – Jest to wystawienie ciała i pożegnanie zmarłego, msza święta oraz złożenie na cmentarzu. Pożegnanie odbywa się w zależności od potrzeb oraz sposobu pochówku: w domu, kaplicy lub tuż przed kremacją. Wystawienie ciała zmarłego odbywa się najczęściej tuż przed mszą świętą, w przypadku kremacji zazwyczaj w dniu poprzedzającym pogrzeb.
Podczas mszy trumnę lub urnę tradycyjnie wystawia się na katafalku, tuż przed ołtarzem. Obok składa się kwiaty lub wieńce, które później zostaną przetransportowane na cmentarz. Kazanie poświęcone jest tematyce życia lub śmierci, a także osobie zmarłej. Może być ono zastąpione przez mowę pogrzebową wygłaszaną przez bliskich zmarłego.
Po zakończonej uroczystości orszak pogrzebowy wyprowadza zmarłego z kościoła i kieruje się w stronę cmentarza. Złożenie osoby zmarłej do groby poprzedzają modlitwy. Gestem ostatecznie żegnającym zmarłego jest sypnięcie garści ziemi na trumnę lub urnę spoczywającą w grobie. Po zasypianiu mogiły układa się na niej kwiaty i wieńce.
W tradycyj polskiej po pogrzebie zaprasza się żałobników na konsolację, inaczej zwaną stypą. Jest to poczęstunek, najczęściej w formie obiadu i deseru.
Pogrzeb świecki
W przypadku ceremonii świeckiej wiele jest elementów wspólnych – pożegnanie zmarłego, wyprowadzenie na cmentarz oraz złożenie do grobu, kwiaty, mowa pogrzebowa. W tym przypadku zamiast księdza pojawia się mistrz ceremonii, nie odbywa się również msza. Jednak przebieg takiego pogrzebu każdorazowo może wyglądać inaczej – jest to zależne od ostatniej woli zmarłego oraz jego bliskich. Jeżeli zmarły lub rodzina sobie tego zażyczą przebieg ceremonii pogrzebowej może wyglądać zupełnie inaczej.
Niezależnie od tego, na którą formę pogrzebu zdecydują się najbliżsi warto skorzystać z pomocy doświadczonego zakładu pogrzebowego, który przygotuje zmarłego do jego ostatniej drogi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana