Jak wybrać dobre klucze pneumatyczne do kół?
Klucze pneumatyczne to profesjonalne narzędzia, które umożliwiają odkręcenia nawet najbardziej zapieczonych lub uszkodzonych śrub. Najczęściej spotykane są one w dużych warsztatach samochodowych. Przy ich pomocy jest możliwe dokręcanie lub odkręcanie śrub bez użycia większej siły. Czym są i jak wybrać odpowiednie klucze pneumatyczne do kół? Dowiedz się więcej!
Czym są klucze pneumatyczne?
Klucz pneumatyczny to specjalistyczny przyrząd, który umożliwia bezproblemowe odkręcenie i dokręcenie śruby. Mechanizm jego działania jest prosty i opiera się na wtłaczaniu sprężonego powietrza do cylindra urządzenia, które to wprawia w ruch wirnik.
„Kiedy wirnik zaczyna się obracać, powstała w ten sposób energia jest przenoszona na odpowiedni wał, który obraca kluczem. Jest to rozwiązanie, które gwarantuje wysoki moment obrotowy, co często jest jedynym możliwym sposobem na odkręcenie starej lub zapieczonej śruby” – wyjaśnia działanie klucza pneumatycznego ekspert z firmy RG Narzędzia.
Tego rodzaju klucze są często stosowane w warsztatach samochodowych. Pozwalają one bowiem na szybką i bezproblemową wymianę kół w różnych pojazdach. Każdy klucz pneumatyczny jest napędzany osobną sprężarką. Przy zakupie klucza warto więc kierować się jej właściwościami – w taki sposób, aby te dwa elementy idealnie ze sobą współpracowały.
Jak wybrać klucz pneumatyczny?
Rynek narzędzi pneumatycznych jest szeroki. Wśród nich spotkać można mieszadła pneumatyczne, nitownice, pistolety do malowania, klucze i wiele innych. Wszystkie działają w oparciu o mechanizm sprężonego powietrza, które musi być skądś dostarczane. Tak więc w przypadku zakupu narzędzi pneumatycznych należy wziąć pod uwagę także dodatkowy osprzęt, jakim jest sprężarka.
Klucze pneumatyczne dostępne są w wielu wariantach. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę:
- zastosowany mechanizm udarowy (twin hammer, jumbo hammer, rocking dog) – nie wszystkie te klucze mogą być stosowane uniwersalnie do śrub,
- maksymalny moment obrotowy,
- generowany poziom hałasu,
- ciśnienie robocze klucza,
- wbudowany mechanizm regulacji obrotów.
Odpowiedni klucz będzie dobrze współpracował z zakupiona sprężarką, będzie miał wystarczająco wysoki moment obrotowy, płynną regulację obrotów i niski poziom generowanego hałasu. Nie bez znaczenia jest też materiał, z którego klucz został wykonany. Trwała i dobrze zabezpieczająca urządzenie obudowa to gwarancja jego długiego użytkowania. Właśnie dlatego warto postawić na markowe akcesoria od sprawdzonych dystrybutorów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana