Jak właściwie produkuje się wysłodziny browarniane?
Postawione tutaj pytanie nie do końca jest właściwie sformułowane, jako że nie istnieje coś takiego jak systemowa i planowa produkcja młóta. Wysłodziny to po prostu odpad powstający w czasie produkcji piwa. Jak jednak wiemy, wiele różnego rodzaju odpadów udaje się sensownie i zyskownie zagospodarować. Wysłodziny browarniane, zwane też młótem to, doskonały białkowy dodatek paszowy dla zwierząt hodowlanych.
W jaki sposób powstaje młóto?
Wysłodziny browarniane to po prostu nierozpuszczalne składniki zacieru, z którego produkuje się piwo. Powstają one w kadziach lub beczkach, w których umieszcza się zacier, zwany w żargonie browarniczym brzeczką będącą wodnym roztworem ześrutowanego słodu. Zacier ów jest podgrzewany, zadawany drożdżami, poddawany fermentacji i filtrowany. W efekcie otrzymujemy wyklarowany płynny półprodukt piwny przesycony aromatami słodu oraz to, co nie uległo rozpuszczeniu i opadło na dno beczek lub kadzi, a więc nasze browarniane wysłodziny. Są one dodatkowo ługowane poprzez przepłukiwanie ciepłą wodą, co pozbawia je cukru wykorzystywanego w dalszym procesie produkcji piwa. Natomiast samo młóto, kiedyś rzeczywiście tylko kłopotliwy odpad, dzisiaj poddawane jest dalszej obróbce, co czyni z niego niezwykle cenny półprodukt paszowy. Rolnicy bardzo chętnie sięgają po wysłodziny, a to dlaczego tak jest, wyjaśnili nam specjaliści z firmy DOMINO z Żywca.
Charakterystyka wysłodzin browarnianych
Dla zachowania dłuższego okresu przydatności wysłodziny browarniane są kiszone lub suszone, co pozwala je przechowywać przez okres znacznie dłuższy niż tylko kilka dni i sięgający nawet kilku miesięcy. Młóto zawiera spore ilości białka, błonnika, tłuszczu, witamin, aminokwasów i mikroelementów. Niezależnie od doskonałych skądinąd wartości odżywczych wysłodzin, trzeba być ostrożnym w ich dozowaniu i nie przekraczać zalecanych dziennych racji. Nie powinno to, rzecz jasna nikogo specjalnie dziwić, bo przecież wiemy, że i człowiek powinien zachowywać umiar w swojej diecie; nadmierne zajadanie się najlepszymi nawet smakołykami nigdy nie jest wskazane. Pamiętając, że wysłodziny browarniane są tylko dodatkiem żywieniowym, należy je mieszać z paszą treściwą jedynie w ściśle określonych dawkach. Dawkowanie owo jest uzależnione od wielu najróżniejszych czynników, niemniej powinno ono na ogół mieścić się w granicach od 5 do 20 kg na jedno zwierzę dziennie. Wiedzieć trzeba także, że mokre młóto browarniane można podawać co najwyżej przez dwa do trzech dni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana