Jak ważny dla zdrowia jest poziom tlenu we krwi?
Tlen to najbardziej rozpowszechniony pierwiastek na naszej planecie – stanowi on ponad 46% składu skorupy ziemskiej oraz blisko 21% składu atmosfery. Większość organizmów żyjących to właśnie organizmy tlenowe, które do przeżycia wymagają dostępu do tego cennego gazu – przeciętny człowiek jest w stanie obyć się bez niego przez zaledwie kilka minut. Z drugiej strony jednak należy pamiętać, że nadmiar tlenu jest równie niebezpieczny, co jego niedobór. Badanie poziomu tlenu we krwi może dostarczyć bardzo cennych informacji na temat zdrowia organizmu.
Dlaczego tlen jest nam niezbędny do życia?
Odpowiedź na powyższe pytanie wydaje się bardzo prosta: bez niego się dusimy. Co to jednak znaczy? Jeśli odetniemy człowiekowi dostęp do powietrza lub zawartość tlenu w otaczającym powietrzu spadnie poniżej 8%, doświadczy on silnego pobudzenia nerwowo-mięśniowego i psychicznego – jest to naturalny mechanizm obronny organizmu, który usiłuje ustrzec się przed obumarciem swoim komórek. Do tego bowiem potrzebny jest tlen w odpowiedniej ilości – jest on niezbędny do zachodzenia metabolizmu, czyli procesu przetwarzania związków organicznych, takich jak węglowodany, cukry i tłuszcze w energię. Metabolizm musi zachodzić nieustannie, w przeciwnym wypadku komórki pozbawione energii zaczynają obumierać.Znaczenie poziomu tlenu we krwi
Jak zostało powiedziane, nie wystarczy dostarczyć organizmowi tlen – musi on być również podawany w odpowiedniej ilości. - W wyniku uszkodzenia układu oddechowego, zastosowania leków czy hiperwentylacji, czyli przyśpieszonego i pogłębionego oddechu, organizm otrzymuje niewłaściwe dawki tlenu, co prowadzi do zaburzenia równowagi kwasowej krwi – wyjaśnia specjalista z firmy Medseven – Odczyn pH krwi zdrowego człowieka musi być utrzymany na poziomie 7,35-7,45 w przypadku krwi tętniczej lub 7,32-7,42 w przypadku krwi żylnej. Jeśli pH spada poniżej tego poziomu, mówimy o kwasicy, jeśli zaś wznosi się powyżej – oznacza to zasadowicę. W obu przypadkach mamy do czynienia ze stanem zagrażającym życiu. W celu ustalenie współczynnika pH pacjenta przeprowadza się gazometrię – badanie polegające na analizie krwi pobranej z tętnicy (np. ramienia, uda) lub, rzadziej, żyły (opuszek palca). Badanie to jest zalecane między innymi osobom cierpiącym na choroby wywołujące zaburzenia pracy układu oddechowego, takie jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy nawracające, ostre infekcje dróg oddechowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana