Jak używać korków do testowania rurociągów?
Szczelność instalacji rurowych jest podstawowym warunkiem ich prawidłowego funkcjonowania. Dlatego po wybudowaniu lub remoncie rurociągu jest ona testowana z wykorzystaniem specjalistycznych korków zaślepiających. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zbudowane są korki do przeprowadzania prób szczelności rurociągów i jakie są kryteria wyboru odpowiedniego korka.
Czym są korki do testowania rurociągów?
Testowanie instalacji rurociągowych jest ważnym etapem prac przy budowie rurociągów, a także podczas ich remontów. Nieodzownym elementem przy tego typu pracach remontowo-instalacyjnych są specjalistyczne korki do testowania rurociągów. Służą do sprawdzania szczelności nowych instalacji rurowych, jak również rurociągów już eksploatowanych. Korki do rur stosuje się w wielu branżach. Wykorzystywane są w przedsiębiorstwach budowlanych i inżynieryjnych, firmach wodociągowo-kanalizacyjnych, a także w energetyce i gazownictwie oraz wielu innych działach przemysłu.
Jak stosować korki do testów szczelności?
Podstawowym warunkiem skutecznego badania szczelności rurociągów jest dobranie właściwego korka do rodzaju i średnicy rury. Korki zaślepiające dostępne są w wielu rozmiarach i przystosowane do różnych ciśnień roboczych. Można się o tym łatwo przekonać, zapoznając się z ofertą dystrybutora korków do testowania rurociągów HMB z miejscowości Żary, który oferuje korki mechaniczne i korki pneumatyczne oraz prowadzi sprzedaż maszyn budowlanych i szalunków do wykopu.
Jak zbudowane są korki do testowania instalacji rurowych?
Korki testowe od rurociągów zbudowane są z najwyższej jakości mieszaniny gumowej. Jednym ze składników jest guma SBR, czyli kauczuk butadienowo-styrenowy o wyjątkowej odporności i wytrzymałości na przetarcia, drugim zaś guma NR, elastyczny polimer węglowodorowy, produkowany z lateksu. Mieszanina wzmocniona jest włóknami nylonowymi i kewlarowymi. Korki mogą pracować w temperaturach od -30°C do +70°C. Testowane są przy ciśnieniu wynoszącym 130% wartości ciśnienia roboczego w instalacjach. Największą zaleta korków jest ich wyjątkowa skuteczność, którą zawdzięczają wysokim poziomem siły tarcia w otworze rury, już przy niskim ciśnieniu roboczym. Korki do testowania rur wyposażone są w dodatkowy system umożliwiający przepływ czynnika w jednym lub obydwu kierunkach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana