Jak uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca?
W Polsce funkcjonuje rządowy program Czyste Powietrze. Uruchomiony we wrześniu ubiegłego roku, potrwa do 2029 roku. W ramach tego programu można uzyskać dofinansowanie w postaci dotacji lub pożyczki na wymianę pieców na paliwo stałe oraz termomodernizację budynków jednorodzinnych. Wsparcie można otrzymać także na nowe kotły w nowo budowanym domu, jeśli ma się już zgodę na rozpoczęcie jego budowy.
Program dofinansowania do wymiany pieców ma na celu pomoc w zmniejszeniu poziomu zanieczyszczeń powietrza, który jest szczególnie wysoki w okresie jesienno-zimowym. Za powstawanie smogu odpowiadają głównie przestarzałe piece oraz niskiej jakości paliwa stałe, które są w nich spalane. Wielokrotnie przekraczane normy stężenia zanieczyszczeń powietrza, mają ogromny wpływ na zdrowie wielu ludzi, szczególnie osób starszych i dzieci.
Gdzie składać wnioski?
Wnioski można składać w formie papierowej lub elektronicznej do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W odpowiednim terytorialnie urzędzie można uzyskać też informacje szczegółowe.
Na co można dostać dotację?
Dotacja może być na wymianę starego pieca na paliwo stałe na nowe źródło ciepła, które spełnia wymagania programu Czyste Powietrze. Dopłatę można dostać na wymianę kotłów zarówno w budynkach już istniejących, ale też na zakup, jak i montaż nowego kotła w nowo powstałych domach. Zgodnie z programem dofinansowanie dotyczyć może m.in.:
- wymiany pieców i kotłów,
- zakupu i montażu nowych źródeł ciepła,
- ocieplenia budynku,
- wymiany stolarki okiennej i drzwiowej,
- instalacji centralnego ogrzewania,
- instalacji odnawialnych źródeł energii jak kolektory słoneczne albo panele fotowoltaiczne.
Źródłami ciepła dofinansowanymi w programie są: kocioł na węgiel lub na biomasę [pellety], węzeł cieplny, system ogrzewania elektrycznego, kocioł gazowy kondensacyjny, pompa ciepła grunt lub woda, pompa ciepła powietrzna oraz kocioł olejowy.
Wiele firm w Polsce pomaga i doradza w doborze i zakupie kotła z dotacją, a jedną z najlepszych jest Suspenser.
Kto może skorzystać z programu Czyste Powietrze?
Jest on skierowany do osób będących właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych oraz osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy. Program dopłat ma doprowadzić do obniżenia emisji pyłów i zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne.
Jak wysokie jest dofinansowanie?
Minimalny koszt dofinansowania wynosi 7 tysięcy złotych, maksymalna kwota dopłaty to 53 tysiące złotych. Jeśli koszty przekroczą tę kwotę, dodatkowe środki mogą być wypłacone w formie nisko oprocentowanej pożyczki z okresem spłaty do 15 lat. Na wymianę pieca lub termomodernizację mamy 24 miesięcy od daty zawarcia umowy o dofinansowanie.
Z początkiem roku weszła w życie także ulga termomodernizacyjna premiująca uczciwe zakupy.
Ulga termomodernizacyjna obejmuje wyłącznie termomodernizację budynków jednorodzinnych, w tym wymianę kotłów na paliwo stałe. W ramach nowej ulgi podatkowej, która zaczęła obowiązywać od 2019 r., można odliczyć od dochodu przez trzy lata nawet 53 tys. zł !
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana