Jak utylizować zużyte tonery?
W czasach postępującego ocieplania się klimatu bardzo ważne są działania, które mają odciążyć środowisko. Należy do nich utylizacja niebezpiecznych odpadów. Jednym z przykładów są zużyte tonery do drukarek, z których mogą wydzielać się szkodliwe substancje. Dziś istnieje wiele firm, które zajmują się odbiorem i neutralizacją tego typu produktów. Podpowiadamy, do kogo zwrócić się o pomoc w utylizacji tonera oraz dlaczego ten proces ma tak duże znaczenie.
Z czego wynika szkodliwość zużytych tonerów?
Sam pojemnik na tusz do drukarki jest wykonany z tworzyw sztucznych. Ulegają one naturalnemu rozkładowi dopiero po wielu tysiącach lat. Przez ten okres pojemnik jest zagrożeniem dla gleby, roślin oraz zwierząt. Największe zagrożenie płynie jednak z samego tonera. Ma on formę kulek, składających się z żywic, pigmentów oraz żelaza.
Eksperci z Zakładu Obrotu Złomem przekonują: W praktyce nie ma możliwości pełnego zużycia tonera, najczęściej pozostałość wynosi od 5 do 30%. Oznacza to, że pozornie wyczerpany produkt nadal pełen jest szkodliwych substancji.
Po wyrzuceniu tonera do zwykłego kosza na śmieci, a co gorsza – porzuceniu w lesie, wkład jest poddany promieniom słonecznym i warunkom atmosferycznym. Powoduje to wydzielanie się do atmosfery groźnych związków żelaza i innych trucizn, które mogą być szkodliwe dla zdrowia człowieka.
Co mówią przepisy o utylizacji tonerów?
Ustawa o odpadach z roku 2012 mówi, że każde przedsiębiorstwo mające na wyposażeniu drukarkę lub urządzenie wielofunkcyjne, ma obowiązek utylizowania tonerów. Mimo tego, że przepisy dotyczą tylko właścicieli firm, również osoby prywatne powinny mieć je na uwadze.
Inna ustawa mówi, że każdy większy sprzedawca ma obowiązek przyjmowania tonerów do utylizacji. W praktyce najwięcej produktów trafia do firm specjalizujących się w skupowaniu niebezpiecznego sprzętu oraz regionalnych zakładów komunalnych.
Gdzie oddać tonery do utylizacji?
Wiele dużych sklepów z elektroniką posiada specjalne kosze, do których można wrzucić zużyty toner. Lepszym rozwiązaniem okazuje się jednak oddanie produktu doświadczonej firmie. Jej przedstawiciele skupują tonery od właścicieli. Wynika z tego, że dbanie o środowisko naturalne może przynieść także zyski.
Tego typu przedsiębiorstwa we własnym zakresie docierają do zainteresowanej osoby. Dla właścicieli firm wydawane są Karty Przekazania Odpadu, które są podstawą bilansu dla działalności rocznie zużywających więcej niż 100 kilogramów tonerów. Zestawienie zbiorcze o odpadach przedsiębiorcy muszą raz w roku dostarczyć do lokalnego urzędu marszałkowskiego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana