Jak utylizować brudne opakowania kartonowe?
Opakowania kartonowe ze względu na niewielki koszt ich produkcji oraz dużą wytrzymałość i estetykę są powszechnie używane w różnych branżach przemysłu i w transporcie. Jednak ich częste stosowanie niesie ze sobą konieczność właściwej utylizacji. Jak przebiega recykling pudełek z kartonu? Czy takie opakowania można uznać za ekologiczne? A co robi się z zanieczyszczonymi pudełkami?
Czy recykling kartonu jest konieczny?
Karton, w odróżnieniu od plastiku, jest materiałem ekologicznym, gdyż ulega samoistnej biodegradacji. Nie musimy się martwić o to, że na przykład tak jak plastikowe torby będzie niszczył środowisko naturalne i stwarzał zagrożenie dla zwierząt i roślin. Dlatego mając do wyboru opakowanie z tworzywa sztucznego i takie z papieru czy tektury – wybierajmy zawsze to drugie. Oferuje je na przykład firma WOK z siedzibą pod Poznaniem, uznany producent kartonów działający na rynku już od kilku dekad. Kartony uważane są za materiały ekologiczne również dlatego, że produkuje się je z naturalnego, odnawialnego surowca – czyli z drewna. Co prawda ilość drzew jest ograniczona, ale w odróżnieniu od gazu naziemnego czy ropy - racjonalnie nimi gospodarując, ludzie mogą wpływać na wielkość tych zasobów.
Recykling jako źródło surowców wtórnych
Recykling jest też ekonomicznym sposobem pozyskiwania surowców niezbędnych do produkcji, czyli w tym przypadku opakowań kartonowych – papieru i tektury. Ich wykorzystanie prowadzi do wielu oszczędności w przemyśle, w tym do mniejszej wycinki drzew. Pamiętajmy też, że w gospodarstwach domowych takie opakowanie nie zawsze musi być produktem jednorazowego użytku. Oczywiście, jeśli nie mamy możliwości jego przechowywania (choć po złożeniu kartony zajmują niewiele miejsca), trzeba pomyśleć o recyklingu, ale jeśli możemy je zatrzymać, warto to zrobić. Kartony po zakupionych artykułach mogą się przydać do przechowywania różnych rzeczy czy podczas przeprowadzki.
Jak segregować odpady z kartonu?
Aby utylizacja opakowań kartonowych zakończyła się sukcesem, trzeba zacząć od właściwej segregacji odpadów. Większości osobom jest już dobrze znany podział na różne rodzaje odpadów i konieczność umieszczania ich w pojemniku o określonym kolorze. Opakowania z tektury wrzucamy do pojemników niebieskich – ale dotyczy to tylko suchych, czystych pudełek. Jeśli znajdują się w nich np. resztki jedzenia, są mokre, zatłuszczone lub trwale zabrudzone albo w ich skład wchodzą też inne materiały, powinny być wrzucone do pojemnika na odpady mieszane.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana