Jak usunąć odciski?
Te zgrubienia na stopach powstają na skutek miejscowego i długotrwałego ucisku o dużej intensywności. Najczęściej przyjmują kształt owalny, klinowy lub okrągły. Pomimo niewielkich rozmiarów odciski mogą wnikać głęboko w skórę i wywoływać ból. Skutecznym rozwiązaniem jest ich usunięcie. Pojawia się tylko pytanie – jak to zrobić? Domowymi sposobami czy korzystając z pomocy specjalisty?
Wizyta u podologa
Odciski najczęściej pojawiają się na podeszwach, na palcach stóp i pomiędzy nimi, a także pod płytką paznokciową oraz w wałach paznokciowych. Powstają na skutek noszenia nieodpowiednio dobranego obuwia lub nieprawidłowej postawy podczas chodzenia. Ich wygląd jest mało estetyczny, a przy tym bywają przyczyną bólu i dyskomfortu na co dzień. Dlatego warto się ich pozbyć. Ważne jednak, aby zrobić to we właściwy sposób.
Choć znanych jest wiele domowych sposobów, usunięciem odcisku powinien zająć się specjalista. Jaki? Największą wiedzę i doświadczenie w zakresie leczenia chorób stóp posiada podolog. Dlaczego to jest takie ważne? Zajmowanie się odciskami na własną rękę może przyczynić się do powstania groźnych infekcji.
Usuwanie odcisku w praktyce
Podczas wizyty podolog oceni, z jakim odciskiem mamy do czynienia i dobierze odpowiednią metodę leczenia.
Bywa, że odcisk jest bardzo twardy (są różne rodzaje odcisków), a w jego wnętrzu znajduje się czop rogowy, potocznie nazywany korzeniem. To właśnie on oddziałując na zakończenia nerwowe, sprawia, że odczuwamy ból – wyjaśnia Tatiana Waluk, podolog z Centrum Zdrowych Stóp z Gorzowa Wielkopolskiego.
Specjalista pomoże także odkryć – a co za tym idzie usunąć – przyczynę pojawienia się zmiany. W innym wypadku odcisk odrasta i problem powraca. Warto wybrać się na konsultacje podologiczne z jeszcze jednego powodu. Otóż wyglądająca jak odcisk zmiana na naszej stopie w rzeczywistości może być na przykład brodawką, powszechnie nazywaną kurzajką i wywoływaną przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).
Istotne są również metody stosowane podczas zabiegu. Przeprowadzony przy zastosowaniu zbyt inwazyjnych narzędzi chirurgicznych czy lasera CO2 w konsekwencji może prowadzić do pojawiania się blizn, w których często odciski powstają na nowo. W profesjonalnym gabinecie podologicznym wykorzystywane są takie narzędzia, które w bezbolesny i skuteczny sposób pozwolą pozbyć się tego bolącego i nieestetycznego problemu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana