Jak umeblować kuchnię w układzie korytarzowym?
Kuchnia w układzie korytarzowym charakterystyczna jest dla starszego budownictwa. Zwykle jest ciasna i niepraktyczna, ale istnieje sposób, aby taką kuchnię uczynić ergonomiczną i komfortową. Ważne jest właściwe rozmieszczenie wszystkich elementów wyposażenia w zgodzie z zasadą trójkąta roboczego. Czy w kuchni korytarzowej jest to możliwe?
Urządzamy kuchnię w układzie korytarzowym
Kuchnia korytarzowa zwykle jest dość długa i jednocześnie wąska. Warto zatem odpowiednio rozplanować przestrzeń, tak aby stała się, jak najbardziej wygodna. W układzie korytarzowym trudno jest zastosować trójkąt roboczy, ale warto zachować odpowiednia kolejność sprzętów. Obok lodówki powinien znajdować się blat, a dalej kuchenka i zlewozmywak oczywiście przedzielone blatem.
Urządzając kuchnię w układzie korytarzowym, należy pamiętać, żeby zachować odpowiednią ilość wolnej przestrzeni, która umożliwi swobodne poruszanie się – dogodna odległość pomiędzy blatami oraz głębokość szafek ma tu decydujące znaczenie. W takiej kuchni należy maksymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń – warto zdecydować się na pojemne szafki do sufitu i półeczki, które można zamontować na wolnym fragmencie ściany.
Zasadniczo umeblowanie kuchni korytarzowej może stanowić pewne wyzwanie. Dlatego projekt zabudowy najlepiej jest powierzyć fachowcom, którzy dobiorą najlepsze rozwiązanie i zaaranżują przestrzeń zgodnie z zasadami ergonomii. Na terenie Gdańska i najbliższych okolic tego typu usługi świadczy firma AGMA Kuchnie, które zajmuje się projektowaniem, wykonywaniem i montażem mebli na wymiar. Gdańskie zabudowy kuchenne idealnie sprawdzają się w przypadku układu korytarzowego.
O czym warto pamiętać przy meblowaniu kuchni korytarzowej?
Kuchnia w układzie korytarzowym z reguły jest niewielka – warto zatem zrezygnować z ciemnych i przytłaczających kolorów na poczet pastelowych barw i ciekawych zestawień kontrastowych. Dobrym konceptem jest zastosowanie szafek dwupoziomowych o różnej głębokości, które można wykończyć w dwóch kontrastujących ze sobą kolorach. Najlepszym wyborem będą fronty płaskie – bez frezów i zdobień, które mogą optycznie zmniejszyć przestrzeń. Natomiast w górnej zabudowie można pokusić się o przeszklenie lub otwarte półki. Pozwoli to nieco powiększyć przestrzeń wizualnie. W miarę możliwości w kuchni korytarzowej powinien znaleźć się także stolik. Ponieważ wolnej przestrzeni nie ma zbyt dużo, może być to niewielki, kwadratowy lub prostokątny stolik z kilkoma stołkami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana