Jak ułożyć menu na przyjęcie z okazji komunii świętej?
Komunia to wydarzenie szczególne nie tylko dla dziecka przyjmującego sakrament, ale także dla jego najbliższej rodziny oraz zaproszonych gości. Zgodnie z tradycją, z tej okazji organizuje się uroczystość w większym lub mniejszym gronie. Można ją urządzić w domu, ale coraz częściej miejscem takich spotkań są restauracje. Jak skomponować menu na przyjęcie komunijne?
Menu na komunię – tradycja zawsze na czasie
Przyjęcia komunijne zwykle mają formę obiadu, a czasami mogą potrwać dłużej, uwzględniając także podwieczorek lub kolację. Warto zatem zaplanować przede wszystkim rodzaj potraw obiadowych i deseru, które pojawią się na stole. Pozostałe przekąski mogą pełnić formę dodatków, kiedy goście zdążą już zgłodnieć po daniu głównym. Jakie propozycje cieszą się największą popularnością?
- Na przyjęciach komunijnych zwykle dominują dania tradycyjne, które wszyscy znają i lubią. W takich uroczystościach częstą biorą udział dzieci, warto więc zadbać również o menu skomponowane z myślą o najmłodszych
– podpowiada pracownik Hotelu Solec z okolic Warszawy.
Choć potrawy tradycyjne, takie jak rosół, pieczeń czy kotlet są najbardziej popularnymi propozycjami w menu, nie oznacza to, że koniecznie trzeba trzymać się określonego schematu. Dużą aprobatą cieszą się na przykład zupy w formie kremu z dodatkiem grzanek, a także makarony z ciekawymi dodatkami. Warto pamiętać, że w przyjęciach komunijnych zwykle bierze udział sporo dzieci, dlatego menu powinno uwzględniać także ich upodobania smakowe. Potrawy nie powinny być zbyt pikantne ani zawierać łatwych do połknięcia ości.
Dobrym pomysłem jest zaplanowanie oddzielnego jadłospisu dla najmłodszych gości. Mogą to być makarony, zwykle bardzo lubiane przez dzieci, lekkie mięso, frytki, nugettsy czy pierogi o delikatnym smaku.
Jak dużo potraw na komunię zaplanować?
Wielu rodziców planujących przyjęcie komunijne ma wątpliwości, jak dużo potraw powinno znaleźć się na stole podczas uroczystości. Tutaj warto wziąć pod uwagę przede wszystkim to, jak długo ma potrwać spotkanie. Zwykle wystarczy zadbać o obiad z deserem i kawą oraz ewentualnie o dodatkową przekąskę nieco później. Jeśli obawiasz się, że goście mogą się nie najeść, możesz uwzględnić w menu na komunię szwedzki stół. To wygodne rozwiązanie, ponieważ każdy uczestnik będzie mógł skosztować takich przekąsek, na jakie będzie miał ochotę oraz w ilości, jaka u odpowiada.
Podczas planowania uroczystości komunijnej warto również zastanowić się, czy chcesz podawać alkohol. Zdania na ten temat są podzielone, jednak lampka dobrej jakości wina z pewnością zyska uznanie gości, a jednocześnie nie zakłóci podniosłej atmosfery przyjęcia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana