Jak sprawnie utylizować odpady budowlane i poremontowe?
Wykonywanie wszelkich prac remontowych, czy budowlanych wiąże się z wytwarzaniem różnego rodzaju odpadów. Obowiązujące przepisy nie pozwalają jednak na składowanie ich w śmietnikach komunalnych. Konieczne jest, aby zostały poprawnie posegregowane i trafiły do miejsca, w którym zostaną poddane bezpiecznej utylizacji. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym są odpady budowlane i poremontowe oraz jak sprawnie i legalnie można się ich pozbyć.
Co zalicza się do odpadów budowlanych i poremontowych?
Odpady powstające w trakcie remontu i prac budowlanych dzielą się na 4 grupy. Do pierwszej z nich należy gruz czysty (tj. gruz ceglany, odpady betonowe, tynk, ceramika i armatura), gleba oraz ziemia. Do grupy drugiej zalicza się gruz mieszany, czyli styropian, terakota, płyty gipsowo terakotowe, panele, deski, elektrośmieci czy armatura łazienkowa. Trzecią grupę stanowi gruz zanieczyszczony — są to elementy zmieszane z budowy, remontu oraz demontażu. Natomiast ostatnia grupa to inne odpady, takie jak drewno, szkło, metal czy plastik.
Jakie zastosowanie mają odpady remontowo-budowlane?
Odpady poremontowe i budowlane pozostawione w nieodpowiednim miejscu mogą stanowić poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Zdecydowana większość tych elementów może zostać poddana recyklingowi, co stanowi źródło wielu korzyści środowiskowych, a także ekonomicznych oraz logistycznych.
Jest wiele sposobów na ich wtórne zagospodarowanie, które w dużym stopniu zmniejszają koszty danego przedsięwzięcia. Są bardzo chętnie wykorzystywane przez ekipy budowlane — mogą one zostać użyte do budowy dróg i chodników, stawiania fundamentów, do utwardzania i wyrównywania terenu oraz produkcji mieszanek betonowych. Odpady takie jak kartony warto oddać do skupu makulatury, gdzie zostaną poddane recyklingowi.
Jak należy utylizować odpady poremontowe i budowlane?
Pierwszym etapem utylizacji odpadów jest ich zbiórka i dokładna segregacja — dzięki temu jak największa ich ilość ma szansę zostać przetworzona i ponownie wykorzystana. Następnym krokiem jest zamówienie odpowiednich kontenerów lub samodzielny transport zebranych elementów do składu. Tam po odebraniu trafiają one do specjalnych instalacji, w których zostają poddane działaniu pras lub szczęk kruszących. Jedną z firm zajmujących się skupem surowców wtórnych jest Eko-Mar w Goleniowie.
Decydując się na przeprowadzenie remontu i prac budowlanych, należy mieć na uwadze, że po ich zakończeniu, konieczne jest bezpieczne usunięcie powstałych odpadów. Skupem i transportem zajmują profesjonalne firmy, które posiadają odpowiedni sprzęt do utylizacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana