Jak sprawdzić stan techniczny budynku po pożarze?
Mówi się, że lepiej jest zbudować coś nowego, niż remontować albo modernizować stare lub uszkodzone budynki. Z pewnością jest w tym dużo prawdy. Z zupełnie analogiczną sytuacją mamy przy ocenie technicznej budynku. Zdecydowanie łatwiej jest nadzorować budowę nowego obiektu niż opracowywać ekspertyzy techniczne budowli, które były już wcześniej przez jakiś czas użytkowane. Najwięcej trudności niesie z sobą sprawdzenie stanu technicznego obiektu w dużym stopniu zniszczonego. Do takich sytuacji często dochodzi po pożarze.
Jakie zniszczenia budynku może spowodować pożar?
O tym, jakie zniszczenia budynku może spowodować pożar, decydują dwa czynniki:
wielkość i czas trwania pożaru, a także sposób jego gaszenia,
charakterystyka techniczna budynku lub budowli.
Dla tematu naszego artykułu istotniejszy jest ten drugi czynnik. Mamy do czynienia z różnymi obiektami budowlanymi o bardzo odmiennych nieraz konstrukcjach. Jest jednak kilka podstawowych materiałów, które w budownictwie są wykorzystywane najczęściej. Należą do nich: beton, cegła, bloczki budowlane, stal, drewno i tworzywa sztuczne. Skutki pożaru konkretnych obiektów mogą być różne i zależne od rodzaju oraz ilości zużytych do ich postawienia materiałów. W pierwszej kolejności ogień będzie trawił elementy łatwopalne, a więc drewno i tworzywa sztuczne. Następną ofiarą szczególnie gwałtownego pożaru stają się elementy stalowe jakiejś budowli, które mogą ulec deformacjom, a co za tym idzie także znacznemu osłabieniu.
Uzbrojeni w tę ogólną wiedzę, zastanówmy się teraz, na co winien zwracać uwagę inspektor nadzoru budowlanego kontrolując obiekt po pożarze. O pomoc w udzieleniu odpowiedzi na to pytanie zwróciliśmy się do specjalistów z firmy BAKS z Katowic, świadczącej kompleksowe usługi budowlane, a w tym także nadzór oraz przeglądy techniczne.
Kontrola techniczna budynku po pożarze
Przede wszystkim po pożarze musi zostać przeprowadzona kontrola przez właściwy organ nadzoru budowlanego, która jest czynnością obligatoryjną, wymaganą przepisami prawa. Chodzi tutaj głównie o ustalenie przyczyn pożaru oraz stwierdzenie czy obiekt nadaje się do dalszego użytku i pod jakimi warunkami.
Zupełnie innym działaniem jest opracowanie ekspertyzy technicznej stanu częściowo zniszczonego budynku w celu przywrócenia mu jego właściwości użytkowych. Należy tutaj skontrolować przede wszystkim stan drewnianych elementów poszycia dachu, a jeśli cały budynek był wykonany z drewna, to także wszystkich jego elementów nośnych. W przypadku pożaru budowli o konstrukcji stalowej np. jakiejś hali należy sprawdzić jakie elementy uległy trwałym uszkodzeniom i które z nich należy wymienić. We wszystkich obiektach po pożarze należy skontrolować ich instalacje elektryczne oraz gazowe. Powyższe działania umożliwią sporządzenie kosztorysu prac budowlanych koniecznych do przeprowadzenia w celu przywrócenia właściwości użytkowych budynku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana