Jak sondować poziom wody w oczyszczalniach i przepompowniach?
Choć obecnie dostęp do systemu kanalizacji jest absolutnym standardem, wiele gospodarstw nie ma możliwości przyłączenia się do sieci ogólnej. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem są oczyszczalnie, które składają się ze zbiorników, gromadzących nieczystości. Dla sprawnego działania oczyszczalni, ale również przepompowni, niezbędna jest regularna kontrola poziomu cieczy i jej odprowadzanie. Sprawdźmy, jakie są sposoby na sondowanie stanu wody.
Nowoczesne urządzenia do sondowania poziomu wody
Do kontroli poziomu cieczy w oczyszczalniach i przepompowniach najczęściej wykorzystuje się specjalne sondy. Ich zadaniem jest nie tylko sprawdzanie, ale również sygnalizowanie i regulacja stanu wody w zbiorniku. Dzięki sondom można skutecznie uniknąć zbyt małego lub przeciwnie – zbyt wysokiego poziomu cieczy. Zabezpiecza to przed sucho biegiem oraz przelaniem się zawartości zbiornika.
Najbardziej popularne są obecnie sondy pływakowe, umieszczane bezpośrednio w cieczy. Urządzenia tego typu są połączone z systemem sterowania oczyszczalni lub przepompowni. Oznacza to, że mogą w odpowiednim momencie zainicjować włączenie i wyłączenie pomp oraz zaworów.
Specjaliści z firmy Elstat Automatyka są przekonani, że:
Nowoczesne sondy pływakowe są wykonane z bezpiecznych dla środowiska materiałów, takich jak polipropylen. Dzięki temu nie wpływają na toksyczność cieczy i ścieków w zbiornikach. Sondy poziomu, po wykryciu nieodpowiedniego stanu cieczy, wysyłają sygnał do sterownika lub po prostu wyłączają urządzenia pompujące. Dzięki temu użytkownicy oczyszczalni i przepompowni nie muszą martwić się, że pod ich nieobecność dojdzie do uszkodzenia systemu.
W jaki sposób dbać o oczyszczalnie i przepompownie ścieków?
Wybór odpowiedniej sondy pomiarowej jest jednym z ważniejszych zadań właściciela oczyszczalni. Oprócz urządzeń pływakowych wyróżnia się:
- wibracyjne,
- pojemnościowe,
- termiczne,
- konduktometryczne,
- ultradźwiękowe,
- radarowe,
W zbiornikach oczyszczalni ścieków zachodzą procesy tlenowego i beztlenowego rozkładu nieczystości. Odpowiedzialne są za nie bakterie, których poziom należy regularnie uzupełniać. Specjalne biopreparaty należy dodawać do zbiornika około raz w tygodniu, dzięki czemu proces oczyszczania będzie skuteczny, a w systemie nie będą tworzyć się zatory.
Kolejną, ważną sprawą jest regularne opróżnianie zbiornika. Proces ten zleca się firmom, które dysponują uprawnieniami, samochodem i sprzętem do pompowania szamba. To właśnie sondy pomiarowe wskazują, kiedy zbiornik musi być opróżniony.
Istotne jest również czyszczenie filtrów co około 3 – 6 miesięcy, a także okresowe kontrole i badania techniczne oczyszczalni i przepompowni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana