Jak skonstruowane są przemysłowe systemy odpylania?
Powstawanie dużych ilości pyłów często towarzyszy różnych procesom technologicznym wykorzystywanym w przemyśle. Będą się one gromadziły m.in. przy zadaniach związanych z obróbką ścierną i cięciem, zwłaszcza gdy chodzi o drewno, metal, kamień naturalny lub ceramikę czy materiały budowlane. Pojawiają się też przy transporcie materiałów sypkich oraz kruszeniu i rozcieraniu rozmaitych substancji. Dużym problemem jest wywoływane przez pył zagrożenie.
Dlaczego odpylanie jest konieczne?
Pojawienie się większych ilości pyłów oznacza zagrożenie dla zdrowia – trudności z oddychaniem, drażnienie błon śluzowych i choroby układu oddechowego. Pył oznacza też niebezpieczeństwo wybuchu i pożaru oraz ogranicza żywotność maszyn i urządzeń. Zmniejsza możliwości chłodzenia, a wiążąc się ze stosowanymi środkami smarnymi, prowadzi do zacierania się elementów. Używanie technologii, które generują zapylenie, wymaga stosowania przemysłowych systemów odpylania. Instalacje tego rodzaju odciągają zanieczyszczone powietrze, a następnie dokładnie je filtrują.
Co składa się na przemysłowy system odpylania?
System odpylania musi odbierać zanieczyszczone powietrze bezpośrednio z miejsc, w których miesza się ono z powstającym pyłem. Konieczne będzie więc rozprowadzenie przewodów, które będą zasysały powietrze, do poszczególnych stanowisk pracy oraz urządzeń. Wymaga to użycia odpowiednich rur, kształtek, a także zaworów ułatwiających sterowanie przepływem oraz uruchamianie lub wyłączanie wybranych części systemu. Potrzebne będą też elementy mocujące oraz wygłuszające. Wyciągi miejscowe muszą przesyłać powietrze do miejsca, gdzie będzie możliwe jego oczyszczenie. By mogło to nastąpić, konieczne jest zastosowanie wentylatorów transportowych o właściwej wydajności. Kluczowym punktem systemu będą jednak urządzenia filtrujące.
Jakie filtry stosuje się do pozbywania się pyłu?
Metody filtracji używane w systemach przemysłowych mogą opierać się na różnych rozwiązaniach. Do bardziej popularnych należy korzystanie z cyklonów. Pozwalają one na separowanie pyłu za sprawą wykorzystania siły odśrodkowej i grawitacyjnego wytrącania cząsteczek zanieczyszczeń. Często stosowane są filtry workowe, charakteryzujące się wysoką żywotnością oraz możliwością automatycznego czyszczenia. Projektowaniem i montażem przemysłowych systemów odpylających zajmują się wyspecjalizowane firmy. Dobrym przykładem może tu być FRAWENT. Poza dostarczeniem elementów instalacji odpylających oferuje ona także profesjonalne urządzenia do transportu pneumatycznego i wentylacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana