Jak się pozbyć „obcierki” parkingowej?
Wąski przejazd, chwila nieuwagi... I na karoserii pojawia się nieestetyczna „obcierka”, która z pewnością zdenerwuje każdego właściciela pojazdu. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwolą na pozbycie się parkingowej rysy – mniej lub bardziej skuteczne. Jeśli chcemy, aby lakier prezentował się nienagannie, niezbędna będzie wizyta u mechanika. Jednak istnieją również metody, które pozwolą nam samodzielnie zamaskować drobne uszkodzenia.
Zrób to sam: sposoby na samodzielne pozbycie się obcierki
Czasem rysa lub odprysk są naprawdę niewielkie. Wpływają głównie na efekt wizualny – zwłaszcza na nowych autach każde zadrapanie jest szczególnie widoczne, kiedy lakier jest jeszcze wyjątkowo błyszczący. Drobne rysy i uszkodzenia możemy spróbować zamaskować samodzielnie, zwłaszcza jeśli mamy zdolności manualne i dużo cierpliwości. A także, jeśli nie będzie nam przeszkadzał nie do końca idealny efekt. Samodzielnie trudno będzie osiągnąć to, co w profesjonalnym zakładzie blacharsko-lakierniczym.
Do wyboru mamy kredki koloryzujące, które są doskonałym sposobem na tymczasowe zamaskowanie rysy lub odprysku. Do kamuflowania obcierek parkingowych nada się również wosk – należy jednak pamiętać, że zarówno kredki, jak i woski jedynie kamuflują rysy, nie usuwając ich. Wosk dodatkowo ochroni uszkodzenie przed wodą, co mogłoby sprzyjać pojawieniu się w tym miejscu rdzy.
Mikro zarysowania ukryją również pasty i kremy, jednak najlepszym wyborem będzie w tym przypadku lakier zaprawkowy. Jego użycie wymaga największej precyzji, ale bez problemu ukryje odprysk lakieru oraz zabezpieczy karoserię przed działaniem niekorzystnych warunków i dalszym uszkadzaniem lakieru.
A jeśli uszkodzenia są większe: mechanik lakiernik
No cóż, czasem uszkodzenia karoserii są na tyle duże, że wymagają skorzystania z fachowej pomocy. Wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak oddanie samochodu w ręce doświadczonego mechanika lakiernika – w Kielcach znajdziemy go w Autoryzowanym Centrum Sprzedaży i Usług Samochodowych MORĄG. Jedno jest pewne – obcierka parkingowa zniknie zupełnie, a nasz samochód będzie prezentował się jak nowy. Co więcej, nie zawsze istnieje konieczność lakierowania całego elementu. Nowoczesne technologie umożliwiają naprawę wyłącznie uszkodzonej części, dlatego niewielka rysa na zderzaku albo drzwiach nie będzie wiązała się z koniecznością wymiany lub lakierowania całego elementu.
Aby lakier prezentował się nienagannie, niezbędne jest oczyszczenie, zabezpieczenie i konserwacja obtartego elementu. Produkty służące do wyrównania lakieru nakłada się w odpowiedniej kolejności, pozwala im wyschnąć, szlifuje, a dopiero ostatnią czynnością jest nałożenie lakieru we właściwym odcieniu. Samodzielnie (o ile nie jesteśmy lakiernikami) nie osiągniemy podobnego efektu. Specjalista pozbędzie się obcierki parkingowej w taki sposób, że nie będzie widoczne, w którym miejscu była – a lakier będzie wyglądał, jakby samochód dopiero co wyjechał z salonu.
Dlaczego warto pozbyć się obcierki parkingowej?
Dlaczego właściwie warto pozbyć się parkingowej obcierki? Przede wszystkim ze względów estetycznych – rysa lub odprysk na lakierze nie wyglądają zbyt dobrze. Zwłaszcza w przypadku nowych i zadbanych aut, przy których widać troskę właściciela o ich stan. Jednak to nie jedyny powód. Lakier chroni przed korozją – a każde jego uszkodzenie może wiązać się z pojawieniem się rdzy, która będzie siała znacznie większe spustoszenie w metalowych częściach samochodu.
Stąd nawet niewielką obcierkę warto zabezpieczyć woskiem lub innym preparatem. Nie tylko dla estetycznego wyglądu, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa karoserii. Rdzę usuwa się znacznie trudniej, a w przypadku dużych ognisk korozji może być konieczna wymiana całego elementu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana