Jak samodzielnie wykonać płytkę drukowaną? Poradnik dla początkujących
Płytki PCB, czyli tzw. płytki drukowane to układy elektroniczne używane w urządzeniach. W zależności od stopnia skomplikowania mogą one mieć mniej lub więcej elementów. W związku z tym nie każda płytka może być zrobiona w domu przez osobę początkującą. Jednak nieskomplikowane układy można bez trudu wykonać nawet wtedy, gdy nie masz dużego doświadczenia w tej materii. Zobacz, jak to zrobić krok po kroku! Oto prosty sposób tworzenia płytki PCB.
Pierwszy etap produkcji PCB – projekt i niezbędne narzędzia
Do wykonania swojej pierwszej płytki PCB będziesz potrzebował kilku ważnych rzeczy. Najważniejszy na tym etapie jest dobry projekt, elementy montażowe niezbędne do jego realizacji oraz lutownica i cyna z topnikiem. Obraz ścieżek na Twoją płytkę możesz zaprojektować samodzielnie, jednak na samym początku przygody z elektroniką warto skorzystać z gotowców, które ułatwią Ci przedsięwzięcie. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o poprawne działanie systemu. Przed naniesieniem ścieżek na laminat bardzo ważne jest odtłuszczanie płytki PCB. Projekt należy wydrukować na papierze kredowym lub specjalnym papierze transferowym w skali 1:1. W następnym kroku wydruk przenieś na płytkę, czyli dociśnij go do jej powierzchni, przymocuj np. taśmą klejącą i rozgrzewaj przy pomocy żelazka ustawionego na najwyższą temperaturę. Papier możesz usunąć, zanurzając wystudzoną płytkę w wodzie z delikatnym detergentem.
Wytrawianie płytki PCB
Kolejnym etapem jest wytrawienie przeniesionych ścieżek specjalnym preparatem. Potrzebne produkty znajdziesz m.in. w sklepie MacDermid. Należy do tego użyć nadsiarczanu sodu, czyli wytrawiacza B327. Substancja ta powinna być używana po osiągnięciu temperatury około 40 stopni Celsjusza. Wtedy proces wytrawiania przebiega efektywnie. Czynnik najlepiej jest rozgrzać w kąpieli wodnej. Następnie w specjalnej wanience umieść wytrawiacz i poczekaj, aż płytka ulegnie wytrawieniu. Gotowy układ wyczyść przy pomocy rozpuszczalnika. Na końcu wystarczy nawiercić otwory tam, gdzie są one przewidziane i przymocować wszystkie potrzebne elementy używając lutownicy i cyny z topnikiem.
Samodzielne wykonanie płytki PCB to ciekawe zadanie dla osoby początkującej. Może być doskonałym treningiem przed tworzeniem bardziej zaawansowanych projektów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana