Jak rozpoznać uszkodzoną turbosprężarkę?
![Jak rozpoznać uszkodzoną turbosprężarkę? Jak rozpoznać uszkodzoną turbosprężarkę?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-131665-9658-jak-rozpoznac-uszkodzona-turbosprezarke.jpg)
Turbosprężarki należą do tych części samochodowych, które najczęściej ulegają awariom. Czasem naprawa wadliwego elementu nie przynosi oczekiwanych rezultatów i wówczas trzeba zdecydować się na zakup nowego produktu. Warto więc działać odpowiednio szybko i w porę reagować na usterki. Ale jak je rozpoznać? Kiedy wiadomo, że z turbosprężarką jest coś nie tak?
Rola turbosprężarki w samochodzie
Turbosprężarka to maszyna służąca do doładowania silnika spalinowego. Jest zasilana spalinami z silnika, natomiast sprężone przez sprężarkę powietrze doładowuje silnik.
W rezultacie zwiększa się jego moc. Turbosprężarka sprawia, że poruszanie się pojazdem z nawet małą jednostką napędową jest przyjemne i bezproblemowe.
Tego rodzaju urządzenia można spotkać zarówno w samochodach z silnikami Diesla, jak i w pojazdach benzynowych. Pod względem konstrukcyjnym turbosprężarka jest urządzeniem prostym, choć niestety często ulega awariom. Uszkodzenia wynikają między innymi z przedostawania się ciał obcych, złych warunków pracy lub zużywania się podzespołów.
Oznaki usterki turbosprężarki
Liczy się szybka reakcja na problem. Usterkom turbosprężarki mogą towarzyszyć:
- gwizd w czasie wykonywania pracy,
- nagłe spadki osiągów,
- nieregularne rozwijanie mocy (oraz chwilowe braki mocy przy przyspieszaniu),
- przechodzenie silnika w tryb awaryjny itd.
Niepokój powinny również wzbudzić objawy takie jak:
- zbyt intensywne zużywanie się oleju silnikowego i/lub paliwa,
- wycieki oleju od strony wydechowej lub ssącej,
- głośna praca urządzenia,
- kopcenie na siwo lub na czarno.
Jeśli zauważysz tego typu sygnały, warto zgłosić się do mechanika, który dokładnie zdiagnozuje problem. Jeśli natomiast zachodzi potrzeba regeneracji turbosprężarki lub jej wymiany na nowy produkt, warto zgłosić się do zaufanej firmy Turbosprężarki Aurelia Białas, która specjalizuje się w regeneracji i sprzedaży turbosprężarek samochodowych.
Przyczyny awarii
Przyczyn awarii turbosprężarki może być wiele. Nieprawidłowe działanie turbiny często jest wynikiem wad fabrycznych, ale niestety zdarza się też, że za taki stan rzeczy odpowiadają sami kierowcy. Dochodzi bowiem do nadmiernej eksploatacji elementu.
Dobrze, gdy właściciel pojazdu w porę reaguje na niepokojące objawy. Wówczas można zlecić regenerację turbosprężarki. Dzięki takiej usłudze ta istotna część mechaniczna pojazdu ma szansę działać prawidłowo przez dłuższy czas. Jeśli jednak zbagatelizujesz problem, naprawa uszkodzonego elementu może sporo kosztować.
Jedną z przyczyn usterek jest niedomaganie układu smarowania. To bezpośredni wynik niedostatecznego i niezbyt częstego smarowania. Negatywnie odbija się to na stanie łożysk
i całego zespołu wirującego – w ten sposób turbosprężarka po prostu szybciej się zużywa.
Niesprawne działanie turbosprężarki może być też spowodowane utrzymywaniem zbyt wysokich obrotów tuż po włączeniu silnika lub zbyt szybkim jego wyłączaniem. Przekroczona prędkość obrotowa wirnika lub zbyt wysoka temperatura spalin to kolejne czynniki sprzyjające nieprawidłowościom.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Samochody - szyby, reflektory, lusterka
Magor F.U.H. s.c. Konrad Orzeszko, Bogdan Orzeszko
woj. lubelskie20-817 Lublin, Poligonowa 98B
-
-
-
Samochody - kosmetyki, konserwacja
Gentleman`s Detailing
woj. mazowieckie01-339 Warszawa, Fortuny 14A