Jak radzić sobie w przypadku zaniku zasilania elektrycznego?
Brak prądu w dzisiejszych czasach jest naprawdę spory problemem. Tyczy się to zarówno gospodarstw domowych jak i przedsiębiorstw. O ile w miastach kłopoty z energią elektryczną nie są już tak częste, o tyle na wsiach wcale o nie nie trudno. Jak sobie wtedy poradzić?
Alternatywne źródła prądu
Energię elektryczną dostarczają nam przede wszystkim elektrownie, które za pomocą długich sieci linii energetycznych o różnym napięciu, ostatecznie kończą się przyłączem do naszego domu. Linie te jednak są w różnym stanie. Na obszarach wiejskich są głównie napowietrzne, rzadko zdarza się, by były wkopywane w ziemię i przekształcane na linie kablowe. Dlatego też nietrudno o jakieś awarie. Choćby w czasie wiatrów może dojść do zerwania lub uszkodzenia przewodów, może dojść do zwalenia drzewa, przewrócenia się starego, drewnianego słupa podtrzymującego kable. W takiej sytuacji potrzebujemy alternatywnego źródła prądu, który będzie miał takie same parametry jak ten, który wypływa z naszych gniazdek. Są różne opcje, można zbudować przydomową elektrownię wiatrową lub zamontować panele solarne, korzystać z akumulatorów i przetwornicy napięcia. Jednak zdecydowanie najbardziej pewnym sposobem jest inwestycja w agregaty prądotwórcze. Te najczęściej zasilane są paliwem typu olej napędowy (diesel) bądź benzyną. Kilkanaście litrów potrafi wystarczyć nawet na kilka dni zasilania w energię elektryczną nie tylko domu, ale także nowoczesnego gospodarstwa rolnego, które wykorzystuje różne elektryczne maszyny i urządzenia.
Wybór i podłączenie agregatu
Zakup urządzenia nie powinien być szczególnie skomplikowany. Na rynku mamy mnóstwo firm, które umożliwiają nam zamówienie agregatów o różnych mocach, wielkościach, a także na różne paliwa. Oprócz najpopularniejszych, takich jak olej napędowy i benzyna, mogą być też one zasilane propanem, biogazem, gazem ziemnym, czy paliwami alternatywnymi. Przykładowe urządzenia tego typu możemy znaleźć na tej stronie: https://eneria.pl/oferta/agregaty/. Ważne, by dobrze dobrać rodzaj agregatu do naszych potrzeb. Jeśli potrzebujemy niewielkiego urządzenia dla samego domu jednorodzinnego, spokojnie wystarczy agregat jednofazowy, który daje tylko napięcie 230 V. Moc w takiej sytuacji wynosi od 3 do 5 kilowatów. Wystarczy to na zasilenie całego domu, włącznie z takimi urządzeniami jak czajniki elektryczne, pralki, piekarniki i tak dalej. Do urządzenia łatwo dostarczyć paliwo, wystarczy przywieźć je ze stacji benzynowej i wlać do zbiornika. Przyłączenie elektryczne również jest bardzo proste, wystarczy by elektryk zamontował nam w domu dedykowany punkt do tego celu, oraz specjalny bezpiecznik w rozdzielnicy. Uruchomienie będzie sprowadzało się do rozruchu silnika spalinowego, oraz przełączenia kilku dźwigienek na panelu bezpieczników.
Jak możemy się przekonać, agregaty prądotwórcze wydają się być najbardziej oczywistym rozwiązaniem w przypadku sytuacji, gdy często dochodzi na naszym terenie do zaników energii. Działają na różne paliwa, pracują bezawaryjnie, łatwo je podłączyć i uruchomić. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach kryzysowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana