Jak przygotować się na współprace z architektem wnętrz?
Wiele sklepów, firm i osób prywatnych, urządzając przestrzeń mieszkalną czy biurową decyduje się na współpracę z architektem wnętrz. Rozwiązanie takie ma wiele zalet, jednak należy mieć świadomość, że do takiej współpracy trzeba się odpowiednio przygotować. Co należy wiedzieć, zanim dojdzie do spotkania z wybranym architektem? Jeśli interesuje Cię ten temat, zapraszamy do lektury!
Czym zajmuje się architekt wnętrz?
Architekta wnętrz nie należy mylić z dekoratorem wnętrz, który zajmuje się głównie odpowiednią estetyką pomieszczeń. Architekt wnętrz natomiast ma na uwadze nie tylko estetykę wystroju danego pomieszczenia, lecz także jego ergonomię i funkcjonalność. Wykonując projekty wnętrz domów czy mieszkań, bazuje zatem na kryteriach architektonicznych i budowlanych, tak aby stworzyć wygodną i odpowiednią do potrzeb klienta aranżację. Większa część pracy architekta wnętrz odbywa się przed komputerem i polega na tworzeniu projektów za pomocą programów komputerowych. Spędza on również czas spotykając się z klientami czy oglądając wyposażenie sklepów, z którego będzie potem dobierał meble i inne dodatki do mieszkania klienta.
Od czego zacząć współpracę z architektem wnętrz?
Aby rozpocząć współpracę z architektem wnętrz przede wszystkim należy zapoznać się ze stroną internetową wybranego biura projektowego, gdzie zwykle przedstawione są zrealizowane projekty i sprawdzić, czy przypadną nam do gustu. Nie każdy architekt tworzy bowiem aranżacje w dowolnym stylu, dlatego warto sprawdzić, czy podobają nam się projektowane przez niego wnętrza. Drugim ważnym czynnikiem jest wybór rodzaju współpracy – zdalnej czy bezpośredniej. Z racji specyfiki pracy architekta możliwa jest zdalna realizacja projektu, jednak jeśli wolisz kontaktować się osobiście lub sądzisz, że projekt może wymagać wizyty na miejscu, wybierz biuro zlokalizowane w Twoim mieście. I tak na przykład mieszkańcy Wrocławia mogą wybrać studio projektowania wnętrz Projekt Designe.
Jeżeli zdecydowałeś się na konkretnego architekta, następnym krokiem będzie rozmowa – bezpośrednia lub przez telefon. Dobrze jest, aby przed taka rozmową przemyśleć swoje potrzeby i oczekiwania związane z projektem. Jakich zmian pragniemy dokonać w naszym mieszkaniu? Lub też w jakim stylu i kolorystyce pragniemy urządzić nową przestrzeń biurową lub mieszkalną? Jaki mamy na to budżet? To ważne pytania, które należy sobie zadać po to, aby spotkanie z architektem przebiegło sprawnie i zakończyło się sukcesem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana