Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?
Ginekolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń ginekologicznych. Ważne jest, aby każda kobieta regularnie zgłaszała się na wizytę do ginekologa, co pozwoli zapobiec poważnym problemom zdrowotnym. Jak prawidłowo przygotować się do wizyty u ginekologa? Co warto wiedzieć przed wizytą? Zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem, w którym odpowiadamy na powyższe pytania.
Jak prawidłowo przygotować się do wizyty u ginekologa?
Regularne odwiedzanie ginekologa pozwala wykryć ewentualne problemy ginekologiczne, takie jak zakażenia bakteryjne, zakażenia grzybicze, a nawet nowotwory we wczesnym stadium. Wcześnie zdiagnozowane schorzenie można skutecznie wyleczyć i zlikwidować. Niestety wciąż wiele kobiet obawia się wizyty u ginekologa i unika wykonywania badań. Ważne jest, aby wówczas znaleźć zaufanego i sprawdzonego lekarza, który wyjaśni przebieg wizyty i zadba o miłą atmosferę. Specjaliści z dziedziny ginekologii przyjmują w placówce, takiej jak Centrum Medyczne Bemowo.
Na badanie ginekologiczne najlepiej zgłosić się po kilku dniach od zakończenia menstruacji. Ponadto na dobę przed wizytą należy się wstrzymać od współżycia i unikać irygacji pochwy. Przed wejściem do gabinetu warto też opróżnić pęcherz. Dzięki temu badanie ginekologiczne będzie miarodajne.
Czym zajmuje się ginekolog i jak przebiega wizyta?
Ginekolog świadczy usługi medyczne obejmujące diagnostykę ginekologiczną, leczenie i zabiegi ginekologiczne oraz poradnictwo medyczne. Ponadto specjalizuje się w między innymi:
leczeniu niepłodności,
leczeniu zaburzeń miesiączkowania,
leczeniu infekcji narządów rodnych,
diagnostyce wad genetycznych,
zabiegach i operacjach ginekologicznych.
Wizyta u ginekologa rozpoczyna się od przeprowadzania wywiadu z pacjentem, podczas którego lekarz pyta o długość i regularność cyklu oraz o datę wystąpienia ostatniej miesiączki. Ginekolog może też spytać o stosowane leki i przebyte zabiegi. Ważne jest, aby w przypadku wystąpienia niepokojących objawów ginekologicznych poinformować o tym lekarza. Po zakończeniu wywiadu specjalista przeprowadza badanie ginekologiczne, a niekiedy wykonuje też badanie piersi. Na podstawie przeprowadzonych badań może ocenić stan narządów rodnych i zlecić dalsze leczenie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana