Jak przygotować się do pracy w medycynie za granicą?
Obecnie coraz więcej lekarzy, niezależnie od stażu pracy, rozważa wyjazd za granicę i dalszy rozwój zawodowy poza terytorium Polski. Ma to swoje uzasadnienie nie tylko w atrakcyjniejszej płacy, ale i lepszych warunkach pracy czy lepszej organizacji systemu zdrowotnego. Aby jednak móc podjąć pracę za granicą jako lekarz, należy się uprzednio odpowiednio przygotować. O czym należy pamiętać, starając się o pracę lekarza za granicą?
Wyjazd do pracy za granicą a wymagania stawiane lekarzom
Przede wszystkim należy liczyć się z tym, że standardy opieki medycznej w innych krajach różnią się od tych, które obowiązują w Polsce i często okazują się niższe. To nie tylko więcej możliwości dla lekarzy, ale też więcej wymogów, którym powinni sprostać. Okazuje się bowiem, że obcojęzyczna terminologia medyczna, choć jest niezwykle istotna, to jednak nie wszystko.
W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek do Naczelnej Izby Lekarskiej o wydanie zaświadczenia o postawie etycznej, które jest potrzebne do uznania kwalifikacji za granicą. Konieczne jest też posiadanie udokumentowanego doświadczenia czy przejście kursów doszkalających np. z obsługi sprzętu wykorzystywanego w docelowym miejscu pracy. Może się również zdarzyć, że proces rekrutacyjny będzie obejmował dodatkowy kurs medyczny, którego ukończenie upełnomocni wykształcenie medyczne kandydata.
Znajomość języka obcego w pracy lekarza
Swobodny przepływ informacji między personelem medycznym oraz między lekarzem a pacjentem to podstawa. Lekarz ubiegający się o pracę za granicą powinien więc władać obowiązującym w wybranym kraju językiem co najmniej na poziomie C1, a przy tym doskonale znać słownictwo medyczne, wykazując tym samym specjalistyczne umiejętności językowe. Znajomość języka obcego także jest weryfikowana przed przyjęciem lekarza do pracy. Przykładem tego jest egzamin FSP przeprowadzany w niemieckiej Izbie Lekarskiej.
Istnieją centra szkoleniowe, które specjalizują się w przygotowywaniu lekarzy do podjęcia pracy za granicą. Należy do nich m.in. Kastel&Germany, który organizuje kursy FSP i szkolenia w formie codzienności klinicznej. Co więcej, można tam liczyć na przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej czy tłumaczenie niezbędnej do podjęcia pracy dokumentacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana