Jak przygotować powierzchnię do malowania proszkowego?
Malowanie proszkowe jest cenione w wielu branżach przemysłowych ze względu na liczne zalety. Taki sposób malowania doskonale zabezpiecza metale przed korozją, uszkodzeniami mechanicznymi i wpływem wysokich temperatur oraz zapewnia niezwykle trwałą powłokę. Aby farba utrzymała się na malowanym elemencie, należy go odpowiednio przygotować. Jak zrobić to prawidłowo? Wyjaśniamy.
Malowanie proszkowe wykorzystuje siły elektrostatyczne. Drobinki farby pod wpływem naelektryzowania przylegają do elementu przewodzącego, czyli metalu. Następnie malowaną powierzchnię poddaje się działaniu bardzo wysokiej temperatury, dzięki której cząsteczki barwnika się topią. W rezultacie bardzo dokładnie i solidnie przylegają do malowanego elementu. Taki sposób nakładania farby zapewnia niezwykle trwały efekt, który sprawdza się w różnych branżach przemysłowych i technologicznych.
Zalety malowania proszkowego
Szerokie zastosowanie tego sposobu nakładania barwnika wynika z wielu zalet, takich jak łatwe uzyskanie pożądanej grubości warstwy farby i jej trwałość. Jednak, jak wyjaśnia pracownik profesjonalnej lakierni proszkowej EL-MIX, malowanie proszkowe najlepiej sprawdzi się tam, gdzie elementy są narażone na korozję. Nakładanie barwnika przy użyciu sił elektrostatycznych, a następnie poddawanie cząsteczek farby stopieniu zapewnia niezwykle szczelną i trwałą powłokę, która nie dopuszcza do rozwoju rdzy. W taki sposób maluje się na przykład elementy pojazdów czy maszyn przemysłowych, które działają w wilgotnym środowisku.
Inną zaletą tego rodzaju barwienia metalu jest możliwość uzyskania grubej powłoki malarskiej. Dzięki temu można ukryć ewentualne niedoskonałości obróbki mechanicznej malowanego elementu i otrzymać idealnie gładką powłokę farby.
Malowanie proszkowe jest także cenione ze względów ekonomicznych i ekologicznych – podczas barwienia można wykorzystać niemal sto procent materiału malarskiego, a odzyskanie niezużytej farby ogranicza straty do minimum.
Przygotowanie powierzchni do malowania
Idealną przyczepność farby zapewni jedynie dokładne oczyszczenie powierzchni przed malowaniem. Należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, takie jak tłuszcz, brud, pył czy rdza, oraz stare powłoki lakiernicze. Do tego celu używa się metod mechanicznych lub chemicznych. Malowanie proszkowe jest poprzedzone myciem elementu przy użyciu wody, środków rozpuszczających tłuszcz oraz rozpuszczalników. Zastosowane preparaty trzeba dostosować do rodzaju zabrudzeń.
Element przygotowywany do malowania można poddać także oczyszczaniu mechanicznemu, do którego wykorzystuje się obróbkę strumieniowo-ścierną. Polega ona na poddawaniu powierzchni działaniu cząsteczek ściernych, które są napędzane silnym strumieniem powietrza. Podczas tego procesu można określić, jaki poziom chropowatości danego przedmiotu chce się uzyskać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana