Jak prawidłowo ładować telefon?
Istnieje wiele mylnych przekonań na temat prawidłowego ładowania telefonu. Niektóre osoby uważają, że zanim podłączy się urządzenie do zasilania, jego bateria powinna zostać całkowicie wykorzystana. Panuje także pogląd, jakoby „kabel” należało usuwać dopiero po pojawieniu się 100% na ekranie. Jeszcze więcej komplikacji wprowadza obsługa ładowarek indukcyjnych QI. Jak więc poprawnie korzystać z podobnych sprzętów?
Ogniwa litowo-jonowe, które obecnie wykorzystuje się w urządzeniach mobilnych, źle reagują na maksymalne rozładowywanie i uzupełnianie energii. Opisane praktyki sprawiają, że bateria ulega znacznie szybszemu zużyciu – chodzi tu zarówno o codzienne korzystanie z urządzenia, jak i jego trwałość. Zdecydowanie złym wyborem jest również podłączanie smartfonu na całą noc do zasilania. Warto też pamiętać, by nie wystawiać komórki na słońce podczas ładowania, a także nie zostawiać jej w pobliżu grzejnika, pod poduszką lub na ciepłej kołdrze.
Instrukcja poprawnego ładowania smartfonu
Bateria nie powinna osiągnąć 0, 5, a nawet 10% – przyjmuje się, że najlepszym momentem na podłączenie telefonu do zasilania jest pojawienie się 20% na wyświetlaczu (o czym przypomina stosowne powiadomienie w niektórych modelach urządzeń). Co ważne, akumulator nie może również zostać naładowany do pełna, a jedynie do 80-90%. Należy więc monitorować postęp, aby odłączyć komórkę w odpowiedniej chwili. Jak podkreśla firma Smart Vision, konieczne jest także zadbanie o właściwy model „zasilacza”, tj. z optymalnym natężeniem, końcówką itp.
Kabel nie jest jednak koniecznym komponentem opisywanej instalacji. Można postawić np. na ładowarki indukcyjne QI, pozwalające na bezprzewodową współpracę z telefonem. Żeby takie zasilanie było jednak możliwe, należy mieć kompatybilny model smartfonu. Jeśli komórka jest wyposażona w stosowną technologię, wystarczy położyć ją na „platformie” (można zostawić nawet kilka urządzeń na takiej powierzchni). Wiele osób korzysta z proponowanych ładowarek w samochodzie – tutaj trzeba odpowiednio zabezpieczyć urządzenie przed upadkiem.
Jak zadbać o baterię w swoim telefonie?
Warto często, jednak na krótko podłączać telefon do ładowania, a będąc poza mieszkaniem – mieć pod ręką uzupełniony powerbank. Zaleca się również zdejmowanie etui ze smartfonu, co ma dodatkowo zabezpieczyć go przed zgrzaniem. Lepiej też zrezygnować z używania komórki podczas zasilania, aby mogła „spokojnie” naładować swoją baterię. Niektórzy decydują się np. na włączenie trybu samolotowego na ten czas, aby ograniczyć przychodzenie powiadomień.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana