Jak pozbywać się nieprzyjemnych zapachów z pomieszczeń?
Czasami nawet bardzo dokładne sprzątanie i wietrzenie pomieszczeń nie pomoże w pozbyciu się nieprzyjemnych zapachów. Wówczas konieczne jest wdrożenie innych, bardziej zaawansowanych rozwiązań. Na szczęście nieprzyjemne wonie można zneutralizować szybko i skutecznie, dbając dodatkowo o dezynfekcję pomieszczenia oraz eliminację wszelkich wirusów, bakterii lub grzybów.
Ozonowanie, bo o nim mowa, jest niezwykle skuteczną techniką umożliwiającą pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. Na czym to polega?
Ozon – twój sprzymierzeniec w walce z nieprzyjemnym zapachem
Mieszkanie w starym budownictwie, opuszczony od lat dom, niesprawna wentylacja, wcześniejsze zalanie, właściciele, którzy palili papierosy w domu... Przyczyn nieprzyjemnych zapachów jest wiele – niektórych ciężko się pozbyć samym tylko sprzątaniem i wietrzeniem. Wilgoć i zapachy wnikają w głąb ścian i trudno pozbyć się ich tradycyjnymi metodami.
Rozwiązaniem jest wówczas ozonowanie. Za pomocą generatora wytwarza się ozon – gaz, który posiada bardzo silne właściwości utleniające. Cząsteczki ozonu mają zdolność rozbijania innych cząsteczek, w tym odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach. Dzięki temu zostają one wyeliminowane, a nie jedynie zneutralizowane. Ozon jako gaz może wejść dosłownie w każdą szczelinę pomieszczenia – dlatego skutecznie usuwa zapachy, wirusy, bakterie i grzyby z wnętrza. Po ozonowaniu pomieszczenie zostaje pozbawione nie tylko nieprzyjemnych zapachów, ale również wszelkich drobnoustrojów.
Bezwzględne dla nieprzyjemnych zapachów, bezpieczne dla człowieka i środowiska
Stężenie ozonu wykorzystywane do oczyszczania jest dla człowieka trujące – dlatego na czas ozonowania należy opuścić pomieszczenie. Nie należy się jednak obawiać, zwłaszcza jeśli ozonowanie wykonują doświadczeni pracownicy, na przykład z serwisu sprzątającego Cursarius z Warszawy. Po wywietrzeniu pomieszczenia przebywanie w nim jest już całkowicie bezpieczne, choć charakterystyczny zapach może być wyczuwalny jeszcze przez kolejne dwie doby. Na czas ozonowania dobrze jest również wynieść z pomieszczenia rośliny lub cenne przedmioty, nie zapominając oczywiście o zwierzętach.
Pomieszczenie przeznaczone do ozonowania musi zostać szczelnie zamknięte. Trudno z góry określić, ile czasu będzie trwała cała procedura – wiele zależy od wielkości pomieszczenia, liczby generatorów ozonu, a także od stopnia zanieczyszczenia. Po zakończeniu ozonowania wnętrze staje się czyste, sterylne i pozbawione zapachów. Dlatego, jeśli mamy problem z ich pozbyciem się tradycyjnymi metodami warto zdecydować się właśnie na wykorzystanie ozonu.
Ozonowanie mieszkań prywatnych, biur oraz wnętrz samochodów
Nie ma znaczenia, jakie pomieszczenia chcemy poddać ozonowaniu. Metoda ta sprawdza się zarówno w przypadku mieszkań i domów prywatnych, jak i biur, szkół, przedszkoli oraz innych placówek publicznych. Z powodzeniem można przeprowadzić ozonowanie wnętrz pojazdów, a nawet klimatyzacji, by pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.
Warto jednak pamiętać, że w pierwszej kolejności konieczne jest zlokalizowanie źródła problemu. Ozonowanie nie rozwiąże problemu, jeśli fetor związany jest na przykład z martwymi gryzoniami, które dostały się w szczeliny lub z cuchnącą cieczą rozlaną na kanapie lub dywanie. W tym przypadku w pierwszej kolejności należy pozbyć się źródła zapachu, a następnie wykonać ozonowanie, które pomoże w całkowitej likwidacji odoru.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana