Jak pozbyć się skrzynek i butelek po piwie?
O planetę należy dbać: jest to niezaprzeczalny fakt, z którym powinni być już wszyscy zaznajomieni. Minione lato było najgorętszym w historii pomiarów, a wcale nie zapowiada się, by miało być lepiej. Dlatego też należy podjąć szereg działań, które pomogłyby w ratowaniu planety. Jedną z nich jest zamknięty obieg surowców — rzeczy raz użyte, powinny być ponownie wykorzystane. Tyczy się to także butelek po piwie, których, jak wiadomo, w Polsce zużywa się całkiem sporo.
Gdzie można pozbyć się butelek po piwie?
Wydawać by się mogło, że oddanie butelki do punktu zwrotnego to prosta sprawa: wystarczy ją kupić, opróżnić i zanieść z powrotem. Niestety, rzeczywistość nie zawsze jest w stanie sprostać oczekiwaniom. Swego czasu wielka kompania piwowarska organizowała akcję, w której można było przynieść butelkę do sklepu bez okazywania paragonu. Okazuje się jednak, że po jej zakończeniu trudno znaleźć punkt, który podjąłby się składowania butelek, a rozwiązanie jest bardzo proste: łatwiej i taniej jest wyprodukować nową butelkę, niż zrecyklingować starą. Jak zatem człowiek ma działać w zgodzie z naturą, skoro nie ma do tego możliwości? Z pomocą może przyjść firma Skup Keg, która oferuje skup butelek i skrzynek po piwie, bez względu na producenta.
Co się dzieje z butelką zwrotną?
Po oddaniu do sklepu butelka zwrotna musi przejść długą drogę, zanim ponownie trafi na półki. Najpierw są sortowane i przygotowywane do dokładnego wyczyszczenia. Muszą zostać potraktowane specjalnymi środkami, aby pozbyć się wszystkich bakterii. Następnie czyste butelki są sprawdzane pod kątem uszkodzeń. Tylko butelki, które spełniają normy jakości, trafiają na linię produkcyjną, gdzie są napełniane, kapslowane i etykietowane. Taka butelka jest wtedy gotowa do ponownego użycia.
Dlaczego warto zwracać butelki?
Na pierwszym miejscu znajduje się oczywiście ekologia: korzystanie z butelek zwrotnych w ciągu roku pozwala na uniknięcie emisji CO2 porównywalnej z efektem ograniczenia liczby samochodów na naszych drogach o 190 tysięcy. Naukowcy uważają także, że dzięki korzystaniu z butelek zwrotnych rocznie ograniczamy ilość wytwarzanych odpadów szklanych o jedną trzecią. Nie wolno także zapominać o oszczędności: za butelkę zwrotną można dostać nawet 50 gr.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana