Jak powstaje okno drewniane? Etapy produkcji
Okna to niezwykle ważny element konstrukcyjny każdego domu – zapewniają dostęp do światła słonecznego, umożliwiają wymianę powietrza oraz mają niebanalny wpływ na wygląd wnętrza oraz elewacji. Rodzaj materiału, z którego okno zostaje wykonane, ma wpływ również na gospodarkę energetyczną domostwa – pod tym względem okna drewniane są zdecydowanie lepszym wyborem, niż okna PCV, gdyż przepuszczają znacznie mniej ciepła na zewnątrz, a tym samym przyczyniają się do niższych rachunków za ogrzewanie. Oto jak powstają okna drewniane, od początku do końca.
Produkcja okien – wybór materiałów
Profile okienne buduje się wykorzystując do tego kantówki, czyli podłużne bloki drewna o zazwyczaj kwadratowym przekroju, uzyskiwane między innymi ze świerków, mahoniu, sosen lub dębów. Jednym z czynników, który decyduje o tym, czy drewno nadaje się do produkcji profilu jest jego wilgotność – jeśli jest zbyt wysoka lub zbyt niska, drewno może ulec wypaczeniu, nawet długo po montażu ramy w ścianie.
Profile zewnętrzne i wewnętrzne
Z wyselekcjonowanych kantówek zostają zbudowane zgodnie z projektem profile wewnętrzne okna, który w dalszej kolejnością są wstępnie szlifowane i klejone. Następny etap to wykonanie profili zewnętrznych ram i skrzydeł okna oraz ich obróbka szlifierska. Po oszlifowaniu profile pokrywa się impregnatem, zawierającym substancje bakteriobójcze – czynność tę wykonuje się poprzez moczenie całych elementów ramy w impregnacie. Po zaimpregnowaniu na ramy nakłada się tak zwaną międzywarstwę, której zadaniem jest wypełnienie porów w drewnie – zwiększa to żywotność powłoki lakieru. Malowanie wykańcza się przez nałożenie powłoki nawierzchniowej.
Składanie okna
Kiedy wszystkie elementy profili są już dokładnie pomalowane i suche, można je złożyć w pełną ramę – na tym etapie do ramy dodaje się również szybę oraz elementy metalowe.
Producentem wysokiej jakości okien drewnianych jest firma Wiktorczyk, obecna na rynku i ciesząca się uznaniem już od roku 1957. W jej ofercie znajdziemy okna energooszczędne, drewniano-aluminiowe, stylizowane na zabytkowe ramy okienne oraz różnego rodzaju rozwiązania nietypowe (m.in. okna obrotowe oraz przesuwne w górę lub w dół typu sash).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana