Jak powstają wzory na szkle? Nowoczesne zdobienia metodą sitodruku
Szkło zdobione metodą sitodruku nabiera nowego wyrazu i staje się interesującym obiektem dekoracyjnym znajdującym zastosowanie na wielu polach. Od szklanych butelek czy kufli przez panele szklane po wielkie tafle szkła fasadowego – sitodruk jest coraz częściej wykorzystywany i doceniany nie tylko za walory estetyczne, ale i funkcje użytkowe. Przyjrzyjmy się bliżej tej metodzie zdobienia szklanych powierzchni.
Na czym polega metoda sitodruku?
Druk sitowy jest znanym od stuleci sposobem nanoszenia farb za pomocą przygotowanego wcześniej szablonu w postaci sita na różne powierzchnie. Początkowo sitodruk stosowano w poligrafii do zdobienia papieru czy tkanin, ale już w 1930 opatentowano metodę sitodruku na szkle. W wielkim skrócie polega ona na nałożeniu emalii przez pokryte powłoką światłoczułej emulsji sito z wybranym motywem graficznym. Następnie taflę szkła poddaje się działaniu wysokiej temperatury (hartowaniu), w wyniku czego farba trwale wtapia się w szybę. W ten sposób uzyskuje się wyroby z bezpiecznego szkła o wybranej kolorystyce i designie. Cały proces jest w pełni zautomatyzowany, a wzory mogą być z łatwością powielane.
Zalety sitodruku na szkle
Szkło zdobione metodą sitodruku pełni nie tylko rolę dekoracyjną. Do jego zalet należy mniejsza w porównaniu ze szkłem gładkim przezierność. W ten sposób szklana ściana może w dyskretny sposób oddzielać pomieszczenia, zapewniając prywatność. Chroni również przed nadmiernym działaniem słońca, zapobiegając przegrzaniu wnętrza i rozpraszając światło. Sitodruk można wykorzystać do stworzenia powierzchni antypoślizgowej, używając specjalnej, odpornej na ścieranie emalii.
W wyniku hartowania szkło z nadrukiem sitowym zyskuje większą wytrzymałość, staje się odporne na szok termiczny i naprężenia związane ze zmianami temperatury. Wykonany na nim wzór nie ulegnie zniszczeniu pod wpływem zadrapania, detergentów, promieniowania UV ani wilgoci i przez długi czas będzie prezentował się nienagannie, ciesząc oczy intensywnością barw i wyrazistością konturów. Kolejnym plusem sitodruku jest szybka realizacja zleceń (niezależnie od nakładu) i korzystna cena.
Zastosowania, czyli kiedy warto zdecydować się na szkło zdobione metodą sitodruku
Szkło zdobione metodą sitodruku, wytwarzane między innymi przez producenta szkła Mochnik Glass z Opola, ma wiele zastosowań. Przyozdobione w ten sposób szkło spotyka się w:
- konstrukcjach budowlanych: szkło fasadowe, świetliki, ścianki działowe, drzwi;
- wyposażeniu wnętrz: blaty, elementy mebli, półki, kabiny prysznicowe;
- urządzeniach AGD: elementy lodówek, piekarników, kuchenek, mikrofalówek;
- różnych akcesoriach: szklanki, talerze, wazony, kubki;
- gadżetach reklamowych.
Zastosowanie sitodruku pozwala zamienić zwykłą taflę szkła w dzieło sztuki, niebanalną dekorację lub powierzchnię reklamową.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana