Jak powstają stelaże do łóżek?
Powstawanie stelaży do łóżek, podobnie jak wszystkich innych mebli z drewna, składa się z kilku kluczowych etapów. Jeśli wszystkie przebiegną pomyślnie, do klienta trafia gotowy produkt w postaci solidnego i funkcjonalnego stelaża wykonanego z dobrej jakości materiału. Jak zatem wygląda proces powstawania stelaży? Czy do ich produkcji potrzebne jest szczególnego rodzaju drewno? Odpowiedzi na te pytania poniżej.
Dobry surowiec to podstawa
Historia każdego stelaża zaczyna się od pozyskania odpowiedniej jakości drewna z certyfikatem z zaufanego tartaku. Takie drewno nie tylko musi być wytrzymałe, ale również posiadać estetyczny wygląd. Do produkcji stelaży wykorzystuje się m.in. drewno sosnowe i świerkowe, a także klejonki (czyli sklejone razem deski). Do przygotowania wyrobu z drewna niezbędny też jest projekt. Firmy produkujące meble na skalę masową korzystają z gotowych projektów, natomiast w przypadku wykonywania mebli na zamówienie projekty są przygotowywane indywidualnie, co jednak wydłuża czas realizacji zlecenia. Bowiem im bardziej skomplikowany lub niestandardowy wyrób, tym dłużej może potrwać jego zaprojektowanie i produkcja. Projektowaniem mebli zajmują się wykwalifikowani specjaliści, do wykonywania tego zajęcia potrzebna jest zarówno fachowa wiedza dotycząca poszczególnych rodzajów materiałów i konstrukcji, jak i umiejętność tworzenia funkcjonalnych projektów, często z wykorzystaniem przeznaczonych do tego programów.
Obróbka drewna
Aby z pozyskanych desek uzyskać stelaż do łóżka, muszą być one poddane profesjonalnej obróbce. Drewniane elementy do stelaży są wykonywane przez wyspecjalizowane w tym firmy stolarskie np. przedsiębiorstwo LIMBOR. Pożądany kształt i wielkość wyrobów na stelaż uzyskuje się poprzez takie procesy jak: cięcie, heblowanie, frezowanie, toczenie, wyrównywanie powierzchni. Kiedy już dany element uzyska formę zgodną z projektem, poddawany jest zabezpieczaniu przed działaniem wilgoci, kurzu, uszkodzeń. W tym celu drewno jest malowane lub lakierowane z wykorzystaniem najwyższej jakości preparatów. W zależności od typu stelaża, drewniane listy mogą być również łączone ze stalową ramą lub elementami z innych materiałów niż drewno. Poszczególne modele stelaży mogą się różnić wielkością, wagą, konstrukcją i sposobem montażu. Na przykład w niektórych stelażach wykorzystywane jest drewno klejone warstwowo dla uzyskania większej wytrzymałości. Gotowe stelaże, po zakończeniu całego procesu, trafiają do dystrybucji, a na końcu – do klienta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana