Jak powstają hale produkcyjne? Od projektu do budowy
Budowa hali produkcyjnej jest dużo bardziej skomplikowana niż budowa przestrzeni magazynowej. Projekt musi spełniać określone wymogi, a przy tym odpowiadać potrzebom danego przedsiębiorstwa. Uzyskanie niezbędnych pozwoleń, szybka realizacja inwestycji oraz bezproblemowy odbiór przeważnie wymagają tego, by nadzór nad budową sprawowała odpowiednia firma oferująca kompleksowe usługi w tym zakresie.
Zanim powstanie projekt
Wybór projektu musi pokrywać się z potrzebami danej firmy. Hala powinna być na tyle funkcjonalna, by bez problemu można było realizować w niej założone działania. Podstawą jest wybór lokalizacji i pozwolenie na budowę hali, która będzie zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Koszty i czas realizacji uzależnione są od wybranego projektu hali. Ten z kolei zależny jest kształtu działki, jej sąsiedztwa oraz dostępu do dróg publicznych. Równie ważne jest zaplanowanie miejsca, w którym będzie założona instalacja sprężonego powietrza, wody oraz odciągów dymowych. Projekt powinien uwzględniać nie tylko miejsca na maszyny i taśmy produkcyjne, ale także drogi i strefy logistyki wewnętrznej.
Budowa uwzględniająca podłączenie mediów
Do wykonania projektu potrzebne będą mapy do celów projektowych oraz badania geotechniczne gruntu. Wykonawca powinien zebrać wszelkie decyzje, uzgodnienia i opinie. Najlepiej na tym etapie jest podpisać umowy dotyczące dostawy mediów. Wymaga to wykonania instalacji wodnych, grzewczych, gazowych, kanalizacji itp. Budowa rusza, gdy inwestor otrzyma prawomocną decyzję.
Wykonawca może wtedy rozpocząć prace. Ekspert z firmy Struktura w Krakowie dodaje: Zakończenie budowy wiąże się z odbiorami końcowymi, które dokonują Państwowa Straż Pożarna i Państwowa Inspekcja Pracy. Użytkowanie będzie możliwe dopiero po uzyskaniu pozwolenia w postaci decyzji administracyjnej.
Co jeszcze jest niezbędne do zakończenia prac?
Budowa hali wymaga uwzględnienia w harmonogramie czasu na instalację linii produkcyjnych lub postawienia innych tego typu obiektów. Jest to zależne od charakteru danego przedsiębiorstwa oraz stosowanych w nim rozwiązań technicznych. Może być także wymagane wyznaczenie stref pożarowych, które nie dopuszczą do rozprzestrzeniania się ognia na inne budynki lub części hali zawierające materiały łatwopalne. W porównaniu do konstrukcji magazynowych hale produkcyjne są dużo bardziej skomplikowane. Zbudowana powierzchnia powinna być bezpieczna, komfortowa i przy tym maksymalnie wykorzystana.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana