Jak położyć wykładzinę dywanową? Praktyczne wskazówki
Wykładzina jest znana i używana w domach, biurach czy przedszkolach od dawna i nadal cieszy się popularnością. Ma wiele zalet: jest zarówno praktyczna i stanowi element wystroju. Dobranie odpowiedniej wykładziny dywanowej i jej przygotowanie jest istotne, tak samo, jak dokładne pomiary i oczyszczenie podłoża przed jej położeniem. O czym trzeba pamiętać przy kupowaniu wykładziny dywanowej i jej montażu, aby wykonać to sprawnie i bezbłędnie?
Zalety wykładzin
Przede wszystkim wykładziny dywanowe sprawiają, że pomieszczenie jest cieplejsze. Poruszanie się po miękkiej wykładzinie, nawet na boso, jest przyjemne. W przeciwieństwie do paneli nie da się na niej poślizgnąć. Dodatkowo wykładzina wygłusza pomieszczenie, dzięki czemu dobrze sprawdza się w blokach. Wykładziny dywanowe są miękkie, wytrzymałe, nie odgniatają się i nie wycierają.
Na rynku dostępne są ekologiczne wykładziny naturalne wykonane m.in. z korka, wełny czy kokosa. Są przyjazne nie tylko dla środowiska, ale przede wszystkim dla alergików. To idealne wykładziny do pokoju dziecięcego, szkół i przedszkoli. Wykładziny amortyzują upadki, zapewniając bezpieczeństwo, a dodatkowo są niesamowicie trwałe i wystarczą na wiele lat. Szeroki asortyment sprawia, że każdy znajdzie idealny design, który wykończy dane pomieszczenie.
Przygotowanie wykładziny i pomieszczenia
Gdy rodzaj wykładziny zostanie dobrany, należy zmierzyć całą powierzchnię pokoju, długość ścian, głębokość wnęk i otworów drzwiowych. Pomieszczenie trzeba zmierzyć dokładnie, aby uniknąć pomyłek. Warto zaopatrzyć się w kilka dodatkowych metrów materiału np. w razie konieczności wykonania poprawek. Im szersza wykładzina, tym mniej łączeń arkuszy. Jeśli pomieszczenie jest już wymierzone, a wykładzina gotowa do położenia, pozostaje zaopatrzyć się w ostry nóż, taśmę dwustronną lub klej do wykładziny, kątownik i miarkę.
Aby odpowiednio przygotować podłoże do położenia wykładziny dywanowej, należy pozbyć się wcześniejszych materiałów, które się na niej znajdowały. Wszystkie zabrudzenia i uwypuklenia powinny być usunięte. Jeśli posadzka jest nierówna, warto skuć i wylać nową warstwę przy pomocy specjalisty. Podłoga musi być czysta, sucha i równa.
Jak położyć wykładzinę: krok po kroku
Gdy podłoga jest już przygotowana do położenia wykładziny, przychodzi czas na działanie. Pracownik firmy ABC podłogi, zajmującej się montażem wykładzin podłogowych, podpowiada jak zrobić to w 5 krokach:
- Cięcie arkuszy — należy robić to dokładnie i bez pospiechu. Warto zostawić kilka centymetrów zapasu. Podczas ucinania, aby materiał nie przesuwał się, warto kucnąć na wykładzinie.
- Dotnij nadmiar wykładziny na rogach. Zrób to ostrożnie, używając bardzo ostrego noża do wykładziny. Dociśnij materiał do miejsca, gdzie łączy się ze ścianą i precyzyjnie tnij.
- Wykładzinę pozostaw na minimum kilka godzin, aby rozprostowała się i przylegała do podłogi. Najlepiej, żeby leżała nawet 24 h lub więcej.
- Zanim zaczniesz przytwierdzać materiał do podłoża, zaplanuj, w których miejscach będą łączenia arkuszy. Powinny być w miejscach niewidocznych, aby uzyskać estetyczny efekt. Nałóż je na siebie na ok. 3-5 cm i za pomocą kątownika i noża dokładnie przytnij.
- Wybierz technikę przyklejania wykładziny: na klej lub taśmę dwustronną. Gdy materiał będzie przylegał do podłoża, możesz w progu zamontować listwę, aby wyrównać poziom z innym pokojem.
Zastanawiasz się, jaka jest różnica między taśmą dwustronną a klejem do wykładzin i nie wiesz, którą metodę wybrać? Warto dopasować ją do rodzaju pomieszczenia. Taśma sprawdzi się lepiej w małym pomieszczeniu (do 20 m2 ), a klejenie nią trwa krócej i jest tańsze. Z kolei przytwierdzenie wykładziny specjalnym klejem, zapewnia wykładzinie większą trwałość. Nie ma opcji, aby wykładzina przyklejona klejem odklejała się i ruszała. Klej schnie ok. 10 minut i musi być odpowiednio lepki — inaczej z montażu nici.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana