Jak otworzyć zamarznięty zamek w samochodzie?
Zima to dla wielu kierowców wymagająca pora roku – szczególnie, jeżeli nie mają możliwości parkowania w garażu tylko zatrzymują się na osiedlowym parkingu. Rano – oprócz skrobania oszronionych szyb – pojawia się dodatkowy problem, czyli zamarznięte zamki w samochodzie. Czy można w jakiś sposób temu zapobiec? Sprawdź, co zrobić w sytuacji, kiedy przy próbie otwierania zamarzniętych drzwi złamie się kluczyk.
Problem z zamarzniętym zamkiem samochodowym
Przyczyną zamarzających zamków w samochodzie jest woda. Jej źródłem jest roztapiający się w promieniach słonecznych śnieg, który ściekając z samochodu, dostaje się między innymi do tego mechanizmu. Najłatwiejszym sposobem otwarcia zamarzniętego zamka jest roztopienie lodu, m.in. poprzez ogrzewanie lub przy wykorzystaniu środków chemicznych.
- Jeżeli zamek jest solidnie zamarznięty, może zdarzyć się, że nawet po jego ogrzaniu w dalszym ciągu nie będzie się dało włożyć do niego kluczyka. Nie należy tego robić na siłę, ponieważ można go złamać. W momencie, kiedy nie masz przy sobie zapasu, może okazać się, że w takiej sytuacji zostaniesz bez środka transportu – tłumaczy specjalista z Serwis Zamków "RAB".
Sprawdzone sposoby na zamarznięte zamki
Jeżeli po wstępnym odmrażaniu możliwe jest włożenie kluczyka do zamka, nie da się go przekręcić, nie należy robić tego na siłę. Warto także pamiętać, aby nie szarpać drzwiami. Uszczelki również mogły przymarznąć do samochodu, tak samo jak klamka. Gwałtowne szarpnięcie może więc doprowadzić do zerwania się uszczelek, czy uszkodzenia klamki. Warto sprawdzić, czy innych drzwi w samochodzie też nie można otworzyć – nie należy zapominać o bagażniku. Wchodzenie do samochodu przez bagażnik, czy od strony pasażera może nie wygląda najlepiej, ale może okazać się jedynym ratunkiem.
Jeżeli żaden ze sposobów nie skutkuje, wówczas należy podjąć inne kroki. Sprawdzonymi sposobami na zamarznięte zamki są między innymi:
- podgrzewacze do kluczy,
- polewanie zamka ciepłą, ale nie wrzącą, wodą (w ostateczności).
Specjalne preparaty umożliwiają najszybsze dostanie się do samochodu. W okresie zimowym warto nosić przy sobie niewielką buteleczkę ze specjalnym środkiem. Można także przed rozpoczęciem sezonu przygotować samochód. Pomocne będą wszelkie substancje, które odpowiadają za ochronę uszczelek oraz smary zapewniające łatwiejsze użytkowanie zamków.
Co w sytuacji, kiedy nie da się samodzielnie otworzyć samochodu?
W sytuacji, kiedy nie możesz dostać się do samochodu, lub – co gorsza – w trakcie prób złamałeś kluczyk, pozostaje skorzystać z pomocy profesjonalistów. Na rynku działają firmy, które oferują możliwość awaryjnego otwarcia samochodu każdej marki. Nie należy obawiać się o uszkodzenia – specjaliści, którzy zajmują się tym profesjonalnie mają doświadczenie i obchodzą się bardzo ostrożnie z autem. Szybko i skutecznie usuną złamany kluczyk i dostaniesz się do środka. Jednak, jeżeli nie masz przy sobie zapasu, nie ruszysz, ponieważ złamanym kluczem nie uruchomisz swojego pojazdu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana