Jak osuszać ziarna zbóż?
Deszczowe lato to duży kłopot dla rolników uprawiających zboże. Zbiory podczas deszczu są bardzo wilgotne, co nie wpływa korzystanie na ich stan. Sprzedaż mokrych plonów nie jest opłacalna. Skupujący nie chcą przyjmować takiego produktu i znacznie obniżają ich cenę. Natomiast suszenie w wynajętej suszarni wiąże się z dużymi kosztami. Jak zatem osuszać zebrane ziarna, aby proces odbywał się w korzystnych warunkach?
Problem mokrego ziarna zbóż
Polscy rolnicy coraz głośniej skarżą się na zmieniające się warunki klimatyczne. Częste opady deszczu powodują, że plon nie jest tak obfity, jak tego oczekiwali. Aby odzyskać zainwestowane pieniądze, muszą zadbać o jak najwyższą jakość ziaren.
Najwyżej dopuszczalna wilgotność ziaren to 14%. Ten wymóg stanowi spore wyzwanie dla rolników, ponieważ wilgotność ich zbiorów wynosi czasem nawet 18%.
Pozostają im dwa wyjścia: odpowiednio przechowywać lub suszyć i sprzedać zbiory.
Prawidłowe suszenie zbóż
Rolnicy mogą wysuszyć ziarna na dwa sposoby. Jednym z nich jest wynajęcie lokalnej suszarni, w której wysuszą naraz spore ilości plonów. Jednym z minusów tego rozwiązania są wymogi stawiane przez takie placówki, tj. dostarczenie minimum 50 ton towaru. Nie wszyscy osiągają takie zbiory. Problem z tym mają zwłaszcza mniejsze gospodarstwa.
Zlecenie suszenia oznacza również dodatkowy koszt. Gospodarze często muszą kalkulować, co im się bardziej opłaca: sprzedawać mokre (cięższe, ale po niższej cenie) czy suszyć i sprzedać suche (lżejsze i droższe). Zazwyczaj wybierają pierwszą opcję. Jednak wtedy nie zarabiają.
Drugą możliwością jest suszenie ziaren indywidualnie za pomocą własnych suszarni. Jest to bardzo rozsądne wyjście, zwłaszcza dla osób produkujących jego spore ilości. Wiąże się z to z zakupem dużych silosów i większego nakładu pracy, ale jest to bardziej opłacalne.
Dla mniejszych gospodarstw opracowano punktowe osuszacze ziarna. Poręczne urządzenia składające się z mocnego silnika i dmuchawy. Urządzenie zasysa powietrze, a następnie wydmuchuje je z dużą mocą, powodując osuszanie zboża. Taki osuszacz sprawdzi się również przy konieczności dosuszenia innych ziaren. Koszt tego rozwiązania, w stosunku do wydatków na korzystanie z usług profesjonalnych suszarni, jest niewielki.
Wybór właściwego urządzenia do suszenia
Jak podkreśla specjalista sklepu Agrounima: „Wybierając osuszacz ziaren należy zwrócić uwagę na rodzaj wentylatora oraz prędkość powietrza. Solidne urządzenie o dużej mocy zapewnia szybki efekt nawet przy dużych zbiorach”.
Rolnicy, decydując się na zakup profesjonalnego urządzenia, powinni sprawdzić, czy wybrany produkt został przebadany przez Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych. Dzięki temu, będą mieć pewność, że wybrany osuszacz spełni swoją rolę i jest bezpieczny dla ziaren.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana