Jak kłaść gładź gipsową?
Jeśli zależy nam na tym, aby ściany były równe, wystarczy użyć gipsu szpachlowego. Jeśli jednak marzy nam się efekt idealnie gładkich i perfekcyjnie równych powierzchni, to musimy użyć gładzi gipsowej. Posiada ona bowiem znacznie drobniejsze uziarnienie, które pozwala na stworzenie gładszej i szczelniejszej struktury. A w jaki sposób kłaść gładź gipsową? Przeczytaj i sprawdź.
Odpowiednie przygotowanie podłoża
Przed przystąpieniem do samego procesu kładzenia gładzi, należy odpowiednio przygotować podłoże.
Jak wyjaśnia ekspert, nasz rozmówca z firmy GUT-BUD, która oferuje usługi budowlane, a w tym sprzedaż wysokiej jakości materiałów wykończeniowych: Zanim zabierzemy się da pracy, zdemontujmy wszystkie gniazdka, włączniki światła, gwoździe czy kołki rozporowe. Tego typu elementy mogą nam bowiem skutecznie w niej przeszkadzać. Przed położeniem gładzi należy również usunąć, najlepiej przy pomocy szpachelki, stare powłoki malarskie. Warto pamiętać także o tym, że warstwy farb, które wciąż mocno trzymają się ścian, możemy spokojnie pozostawić. Tak przygotowaną powierzchnię ścian następnie oczyszczamy i odtłuszczamy.
Czy po tych zabiegach możemy już kłaść gładź?
Aby uniknąć procesu absorbowania wody z warstwy gładzi, a w efekcie popękanej powierzchni naszych ścian, należy przeprowadzić gruntowanie. Zabieg ten polega na pokryciu ścian specjalnym preparatem gruntującym, który sprawi, że chłonność podłoża się wyrówna. Pamiętajmy tylko o tym, aby wybrać odpowiedni produkt oraz stosować się do zaleceń producenta – dodaje nasz rozmówca.
Gipsowanie ścian
Kolejnym zabiegiem, który warto przeprowadzić przed nałożeniem gładzi jest gipsowanie ścian. Możemy użyć do tego gipsu szpachlowego. Tego typu produkty znajdziemy również pod nazwą masa szpachlowa czy masa wyrównawcza.
Jak już wyżej wspominaliśmy, gips szpachlowy daje dobry efekt, ale nie tak doskonały jak gładź gipsowa, dlatego też gips kładziemy przed warstwą gładzi. Co istotne – gipsowanie należy przeprowadzić dopiero wtedy, kiedy preparat gruntujący całkowicie wyschnie. Prace zaś należy rozpocząć od gipsowania tych miejsc, których nasze ściany stykają się z ościeżnicami drzwi bądź ramami okien. Szczególną uwagę zaś zwróćmy na narożniki pomieszczeń.
Dalej zajmijmy się rysami i spękaniami, obecnymi na powierzchni. W sytuacji, w której osiągają one znaczne rozmiary, warto nakładać gips w sposób warstwowy, dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu niepożądanych pęknięć. Gipsowanie pozostałych części powierzchni warto przeprowadzać od dołu ku górze, wykonując przy tym pewne i długie ruchy, a nadmiar gipsu na bieżąco zbierać.
Kładzenie gładzi
I wreszcie przychodzi kolej na ostatni etap prac, czyli kładzenie gładzi. Zabieg ten właściwie nie różni się od wyżej opisanego gipsowania. Musimy tylko pamiętać o tym, aby wybrać odpowiedni materiał i nakładać gładź w cienkich warstwach, wynoszących 1-2 mm. Jeśli zaś chodzi o rozprowadzanie gładzi, to najlepiej jest rozpoczynać je od narożników ścian przy wykonaniu jednego pociągłego ruchu.
Gładź gipsową możemy rozprowadzać przy użyciu szpachli lub specjalnego wałka – wybór zależy od stopnia naszych umiejętności oraz wielkości powierzchni ściany, na której będziemy ją kładli. Wałek pozwala na szybką aplikację, sprawdzi się zatem na rozległych powierzchniach. Pomoże również mniej wprawnym „budowlańcom”.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana