Jak działają plastry antynikotynowe?
Wszystkie uzależnienia mają destruktywny wpływ na zdrowie człowieka. Nasze organizmy niezbyt dobrze reagują na regularne palenie papierosów czy spożywanie dużej ilości alkoholu, dlatego też większość osób, które zmagają się z nałogami, w pewnym momencie życia stara się zrobić wszystko, żeby je rzucić. Chcąc wpłynąć na swoje zdrowie, dużo osób w pewnym momencie swojego życia zaczyna przede wszystkim zwalczać swoje uzależnienie od nikotyny, czyli postanawia rzucić palenie. Niestety nie jest to takie proste, dlatego najczęściej w tym celu decydują się na stosowanie dostępnych w aptekach środków farmaceutycznych do rzucania palenia, przede wszystkim plastrów nikotynowych. Czy takie plastry faktycznie mogą nam pomóc? W jaki sposób działają?
Dlaczego rzucenie palenia jest trudne?
Rzucenie palenia jest tak bardzo trudne przynajmniej z dwóch powodów. Pierwszym powodem jest to, że przez lata palenia organizm człowieka bardzo się przyzwyczaja do działania nikotyny i ciężko jest mu się pogodzić z tym, że nagle nie ma do niej dostępu. Normalnie nikotyna jest bardzo szybko dostarczana do organizmu wraz z każdym wypalonym papierosem. Jej działanie ma wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Sztucznie wspomaga sprawność umysłową oraz pozytywnie wpływa na nastrój palacza, co sprawia, że nałogowy palacz odczuwa radość i satysfakcję po każdym wypalonym papierosie. Nałóg tytoniowy to jednak nie tylko uzależnienie od nikotyny. To jest również uzależnienie od samego rytuału palenia. Osoby, które przez lata rozpoczynały dzień od wypalenia papierosa, dla których każda przerwa w pracy oznaczała wyjście ze współpracownikami na zewnątrz, żeby zapalić oraz które nie wyobrażają sobie wypicia z przyjaciółmi piwa bez jednoczesnego palenia papierosów, wyjście z nałogu jest tym bardziej trudne. Nagle podczas rzucania palenia, wszystkie sytuacje i wszystkie miejsca, w których kiedyś mieliśmy w zwyczaju palić papierosy, teraz nam o tym przypominają, co jeszcze bardziej wyzwala w nas odczuwanie głodu nikotynowego. Uzależnienie od palenia jest więc jednocześnie uzależnieniem fizycznym i psychicznym. Właśnie w celu zaspokojenia głodu nikotynowego większość rzucających palenie osób decyduje się sięgnąć po dostępne w aptekach leki do rzucania palenia.
Jakie są rodzaje leków stosowanych we wspomaganiu rzucania palenia?
Dostępne w aptekach leki na rzucanie palenia stosuje się w celu wspomagania całego procesu poprzez dostarczanie do organizmu określonych dawek nikotyny. Dzięki nim w trakcie rzucania palenia nadal można dostarczać do organizmu nikotynę, co sprawia, że nie odczuwa się nieprzyjemnych objawów związanych z jej odstawieniem.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej Miro:
W dostępnych w aptekach i w aptekach internetowych leki, które wspomagają rzucanie palenia mają w składzie cytryzynę, czyli alkaloid pochodzenia roślinnego, który chemicznie jest podobny do nikotyny. Podawana w niewielkich ilościach pozwala zastąpić nikotynę, dzięki czemu niweluje fizyczne skutki odstawienia tytoniu. Wraz z postępem rzucania palenia stopniowo zmniejsza się dawki przyjmowanej cytryzyny, aż do całkowitego odstawienia. Tego typu leki najczęściej są przyjmowane w formie kapsułek, gum do żucia oraz plastrów nikotynowych. Szczególnie dużą popularnością cieszą się te ostatnie, ponieważ taka forma dostarczania do organizmu nikotyny sprawia, że organizm przez cały czas ma do niej dostęp.
Na czym polega działanie plastrów nikotynowych?
Plastry nikotynowe są nasączone odpowiednią ilością nikotyny, która po przyklejeniu, najczęściej do ramienia, stopniowo uwalnia się i jest wchłaniana przez organizm do krwiobiegu. Dzięki temu organizm cały czas odczuwa działanie nikotyny i pacjent nie odczuwa skutków odstawienia papierosów. Zastanawiając się nad tym, czy stosowanie plastrów antynikotynowych na pewno jest zdrowe trzeba wiedzieć, że w paleniu papierosów tak naprawdę to nie nikotyna jest głównym problemem. Ona faktycznie jest główną przyczyną uzależnienia, ale za szkodliwość papierosów dla naszego zdrowia odpowiadają zawarte w dymie tytoniowym substancje smoliste, a tych w plastrach nikotynowych już nie ma.
Przynajmniej w początkowej fazie rzucania palenia, stosowanie np. plastrów nikotynowych Niguitin nie spowoduje oczywiście tego, że od razu przestanie się odczuwać objawy psychicznego uzależnienia od palenia. Ale zaspokojenie fizycznych potrzeb organizmu na nikotynę na pewno bardzo w tej kwestii pomoże. Postępy w rzucaniu palenia będzie można u siebie zauważyć już po kilku dniach od zaprzestania palenia. Oprócz stale zmniejszającej się potrzeby zapalenia papierosa zauważy się u siebie także takie pozytywne efekty zaprzestania palenia, jak brak brzydkiego zapachu, czy zwiększenie doznać smakowych w trakcie spożywania posiłków. Na pewno więc warto jest przynajmniej spróbować!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana