Jak działają okulary progresywne?
Okulary progresywne nie są nowością na rynku, gdyż pierwsze tego typu szkła były dostępne już pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Obecnie jednak zainteresowanie szkłami progresywnymi stale rośnie, co ma związek m.in. ze stopniowym starzeniem się naszego społeczeństwa. Czym cechują się okulary progresywne? Dowiedz się, dlaczego warto w nie zainwestować i jakie korzyści niesie za sobą zmiana okularów z soczewkami jednoogniskowymi na okulary progresywne.
Okulary progresywne – sposób na ułatwienie codziennego funkcjonowania
Czy możliwe jest korzystanie z jednej, zamiast kilku par okularów? Możliwe, o ile zdecydujemy się na wybór okularów progresywnych, które są w szczególności polecane dla osób cierpiących na starczowzroczność.
Okulary progresywne wyposażone w soczewki multifunkcyjne znajdują zastosowanie przede wszystkim u osób po 40. roku życia, które zaczynają odczuwać pierwsze problemy ze wzrokiem, spowodowane starzeniem się organizmu i z tego powodu korzystają z tradycyjnych okularów jednoogniskowych. Bardzo często zdarza się, że do pierwszej pary okularów dołączają kolejne, co bywa powodem ciągłych problemów np. ze znalezieniem tych właściwych. W takiej sytuacji wybór szkieł progresywnych będzie doskonałą decyzją nie tylko ze względów czysto ekonomicznych (kilka par okularów to większy wydatek niż zakup jednej), ale także typowo praktycznych.
Jak działają szkła progresywne?
Dzięki specjalnej budowie szkła progresywne pozwalają na zmianę mocy soczewki w zależności od tego, na jaką odległość spoglądamy. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu soczewki wieloogniskowej, która podzielona jest na kilka stref – wyjaśnia ekspert z Optical Center Oftal Koralewscy z Poznania.
Oznacza to, że dzięki specjalnej technologii produkcji szkieł progresywnych możliwe jest zastąpienie naturalnej akomodacji oka i swobodne spoglądanie na przedmioty znajdujące się zarówno w bliży, odległości pośredniej, jak i w dali. Jedne okulary progresywne mogą zastąpić kilka par okularów z soczewką jednoogniskową, co jest ich ogromną zaletą.
Warto jednak podkreślić, że do okularów progresywnych trzeba się przyzwyczaić, bo początkowo widzimy przez nie kilka, różnych obrazów. Jest to jedynie krótkotrwały problem, którego redukcja wymaga nauczenia się właściwego spoglądania przez soczewki multifunkcyjne, jednak istnieje możliwość, aby proces ten przyśpieszyć – można zdecydować się na specjalne szkła progresywne, gwarantujące znaczne skrócenie procesu adaptacji do nowego sposobu skupiania wzroku na wybranej odległości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana