Jak działają kominki z płaszczem wodnym?
Kominek z płaszczem wodnym jest ekonomiczną alternatywą tradycyjnego kotła c.o. Może efektywnie współpracować z instalacją centralnego ogrzewania. Nie może być użytkowany jako jedyne źródło ciepła, doskonale sprawdza się w roli ogrzewania dodatkowego. Płaszcz wodny jest odpowiedzialny za podgrzanie wody i zasilenie grzejników w instalacji. Pozwala także na przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Dowiedz się, czy i dlaczego warto w niego zainwestować!
Działanie kominka z płaszczem wodnym
Kominek z płaszczem wodnym jest w stanie ogrzać znaczną część, a nawet całą powierzchnię domu w równomierny sposób.
Płaszcz wodny jest osłoną z podwójnymi ściankami, pomiędzy którymi przepływa woda. Ma ona za zadanie magazynowanie oraz przekazywanie użytecznej energii cieplnej. Woda ta wykorzystywana jest do zasilania instalacji c.o. oraz do podgrzewania wody użytkowej. Jest on przystosowany do zasilania paliwem stałym, działa więc tak samo, jak kocioł na taki opał. Może być jednak montowany w części mieszkalnej, są niezwykle estetyczne.
Jak podkreślają specjaliści STEPKOM, działanie kominka z płaszczem wodnym jest efektem wymiany ciepła między spalinami a wodą przepływającą przez płaszcz. Kominek jest wówczas połączony z grzejnikami za pośrednictwem wymiennika ciepła. Dzięki niemu woda z obiegu otwartego nie łączy się z wodą z obiegu zamkniętego. Pozostałe ciepło z opływających spalin jest odbierane przez płomieniówki, które są zainstalowane w czopuchu kominka.
Zalety kominków z płaszczem wodnym
Nowoczesne kominki z płaszczem wodnym umożliwiają racjonalne i oszczędne ogrzewanie domu. Jak wskazują badania, możliwe jest uzyskanie nawet 30% oszczędności w skali roku. Jest świetnym rozwiązaniem w okresie wiosennym i jesiennym.
Urządzenia, które są przystosowane do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, zwykle połączone są zasobnikiem, w którym jest ona gromadzona bądź lub z wężownicą w systemach przepływowych. Odpowiednio podłączony gwarantuje bezpieczne i efektywne użytkowanie. Ważne jest tu uwzględnienie specyfiki budynku, zamontowanych w nim instalacji oraz budowy i funkcjonalności samego wkładu kominkowego.
Inwestycja w kominek z płaszczem wodnym doskonale sprawdza się przede wszystkim w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym. Jest on wyjątkowo skuteczny w budynkach energooszczędnych, które mają niewielkie zapotrzebowanie cieplne. Warto pamiętać, że koszt zakupu drewna jest nieporównywalnie mniejszy od ceny ogrzania domu prądem czy gazem. Natomiast nadmiar energii cieplnej jest wykorzystywany do ogrzania wody użytkowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana